back

Обіг пластикових пакетів: яких змін очікувати українцям уже з 10 грудня

02 грудня 2021

 

 

 

За тиждень в Україні вводиться в дію Закон № 1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Відтак з 10 грудня  у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Ця норма не стосується біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції.

— Обмеження обігу пластикових пакетів на території України — це, у першу чергу, про запобігання утворенню відходів. Використання пластикових пакетів стане зваженим, а українці поступово звикнуть брати пакети лише за реальною потребою. А отже менше продукуватиметься сміття, яке потім опиниться на звалищі, потрапить у довкілля. Практика, яка наразі запроваджується в Україні, не є новою. За аналогічними правилами живуть європейці, подібні обмеження встановили десятки країн світу. І ми також рухаємося цивілізованим шляхом, — розповів в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

За його словами, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилося на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.

Насправді не існує безкоштовних пакетів. Ціна за пакети, що нібито можна взяти безкоштовно, закладається у вартість середнього чека. Тож берете ви пакети в магазині чи ні, ви все одно за них сплачуєте. Відтепер будемо платити лише за те, що використовуємо.

— Для себе я порахував, що використання екоторбинки дешевше, ніж щоразу купувати пластиковий пакет. Це економічно вигідніше. Давайте не забувати також про те, що альтернатива такому пластику — це не тільки екоторбинка, а й біорозкладний пакет. Він розкладається від 1 до 4 місяців та абсолютно не шкодить довкіллю. Це також альтернатива, яка дозволить лайтово відмовитися від звички купувати шкідливі пластикові пакети, – зазначив Руслан Стрілець.

В.о. міністра також поінформував, що наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.

За інформацією Міністерства захисту довкілля
та природних ресурсів України

https://legalaid.gov.ua/