back

21 січня 2015

МОБІЛІЗАЦІЯ 2015

20 січня 2015 року розпочалась четверта хвиля мобілізації в Україні. Основою для її проведення став Указ Президента України від 14 січня 2015 року № 15 «Про часткову мобілізацію», який у відповідності із Конституцією України буз затверджений Законом України від 15 січня 2015 року № 113-VIII.

Необхідність проведення часткової мобілізації в Україні зумовлена небезпекою її державній незалежності, виникненням реальної загрози територіальній цілісності, необхідністю підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил України, інших військових формувань на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави.

Призов військовозобов'язаних, резервістів та поставка транспортних засобів здійснюватимуться для забезпечення потреб Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами.

Указом Президента України передбачається проведення мобілізації у три черги загальною тривалістю 210 діб на території 24 областей і міста Києва. Призиватися будуть військовозобов’язані віком від 25 до 60 років. Передусім призиватися будуть артилеристи, танкісти, ремонтники, фахівці протипо-вітряної оборони, зв'язку, радіоелектронної боротьби та техніки.

Перша черга розрахована на 90 діб. Протягом 3-ох місяців мобілізовані та добровольці будуть проходити співбесіди, медичні огляди та відправлятися у військові підрозділи.

Військове керівництво запевняє, що мобілізованих військовослужбовців відправлятимуть у зону АТО лише після проходження військової підготовки. Перший етап – загальна підготовка, яка включає тактичну, медичну, вогневу та інженерну. Другий – фахова підготовка (26 діб). Третій – бойове злагодження у підрозділах (15 діб).

Згідно із статтею 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статтею 119 Кодексу законів про працю України за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, закріплені гарантії щодо збереження за ними місця роботи (посади) на термін, що не перевищує одного року. Це положення стосується органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

На місцеві органи виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності покладено організація і забезпечення своєчасного оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, а також виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону (стаття 65 Конституції України).

Обов’язки щодо оборони України, мобілізаційної підготовки та мобілізації, призов, в т.ч. за мобілізацією, перебування на військовій службі регулюються законами України: «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу», іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема передбачено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до військових комісаріатів, а також військовозобов’язаним з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання.

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу під час мобілізації, можуть бути залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Статтею 23 того ж закону визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;

- визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців;

- чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років;

- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років;

- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

- студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання;

- інші окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.

Громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з тим же Указом Президента, у період з 18 березня по 1 травня 2015 року буде проведене звільнення в запас військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303. Звільнення повинно бути здійснено не пізніше ніж за 10 діб до закінчення однорічного строку перебування мобілізованих на військовій службі.

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 152015 “Про часткову мобілізацію”.doc

За інформацією відділу з питань цивільного захисту,

взаємодії з правоохоронними органами, оборонної

і мобілізаційної роботи апарату райдержадміністрації

https://legalaid.gov.ua/