15 січня 2019

«Соціально-економічне становище Чернігівcької області в січні–листопаді 2019 року»

Про індекси споживчих цін на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в листопаді 2019 р. в області становив 100,4%, в Україні – 100,1%.

На споживчому ринку області в листопаді ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 0,1%. Найбільше (на 6,4%) подешевшали фрукти. На 0,7–3,9% знизилися ціни на цукор, борошно, свинину, м'ясо птиці, сало, рибу та продукти з риби. Водночас на 1,6%–6,7% подорожчали  макаронні вироби, сметана, сири, молоко, яйця, овочі, крупи гречані.

Тютюнові вироби зросли в ціні на 2,7%, алкогольні напої – на 1,3%.

Природний газ подорожчав на 12,4%, проїзд у пасажирському залізничному транспорті – на 8,6%.

Паливо та мастила подешевшали на 0,4%.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

«Соціально-економічне становище Чернігівcької області в січні–жовтні 2019 року»

Капітальні інвестиції

в Чернігівській області

в січні–вересні 2019 року

У січні–вересні 2019р. на розвиток економіки Чернігівщини використано 5376 млн.грн капітальних інвестицій. Майже всі вони (98% загального обсягу) вкладені в матеріальні активи.

На придбання, модернізацію та вдосконалення машин, обладнання            та інвентаря спрямовано  38% інвестицій, у житлові та нежитлові будівлі – 25%,  транспортні засоби – 20%, інженерні споруди – 9%.

         Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств і організацій (73% загального обсягу). За рахунок коштів державного та місцевих бюджетів освоєно 16% усіх інвестицій,  коштів населення на будівництво житла – 4%.

Половину капітальних інвестицій використано в сільському, лісовому та рибному господарстві, 15% – підприємствами промисловості, 13% – підприємствами державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування, 10% – будівництва.

         

 

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Дня працівників

сільського господарства

 

 

Завершуються польові роботи і країна готується відзначити професійне свято аграріїв – День працівників сільського господарства. За підсумками попереднього року Чернігівщина друга в Україні за виробництвом жита та кукурудзи, третя – вівса, п’ята – картоплі. Такі позиції область тримає другий рік поспіль. За виробництвом зерна на 1 особу вона є лідером країни. Чернігівщина входить до п’ятірки найбільших виробників молока. За обсягом продукції сільського господарства вона дев’ята серед регіонів.

Станом на 1 листопада цього року в сільському, лісовому та рибному господарстві зареєстровано 2013 юридичних осіб.

На початок листопада аграрії області зустрічають свято такими здобутками: всіма категоріями господарств зібрано 4 млн.т зерна, реалізовано на забій 43 тис.т живої маси худоби та птиці, надоєно 447 тис.т молока, вироблено 270 млн.шт яєць.

Кращий, ніж торік, в області отримано урожай пшениці озимої, кукурудзи, ячменю ярого, проса, соняшнику, буряку цукрового (фабричного) та овочів відкритого ґрунту.

У вересні в сільському господарстві було зайнято понад 24 тис. штатних працівників, або кожен сьомий працюючий області. Середньомісячна заробітна плата їх становила 10182 грн, що на 20% більше, ніж рік тому та в середньому в області.

Щиро вітаємо всіх аграріїв із професійним святом! Бажаємо міцного здоров’я та вагомих здобутків!

 

 

          

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Зовнішня торгівля товарами Чернігівщини

в січні–серпні 2019 року

У січні–серпні 2019р. Чернігівщина експортувала товарів на зовнішній ринок на 6% більше, ніж за аналогічний період минулого року, на суму                 495 млн.дол. США. Із-за кордону імпортовано товарів на 288 млн.дол. США, що на 14% менше. Переважання експорту товарів над їх імпортом забезпечило області позитивне сальдо зовнішньої торгівлі.

Зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами зі 128 країн світу.

Найсуттєвіші експортні поставки товарів здійснювалися до Азербайджану (9% загального обсягу), Іспанії та Нідерландів (по 8%), Єгипту та Білорусі (по 6%), Туреччини та Італії (майже по 5%). В іноземців користувалися попитом зернові культури, готові харчові продукти, деревина і вироби з деревини, насіння і плоди олійних рослин, папір та картон, взуття, машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання, текстильні матеріали та текстильні вироби. 

Найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі (23% загального обсягу), Німеччини (13%), Російської Федерації (8%), Італії, Китаю, Бразилії та Литви (по 6%). В імпорті переважали продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, готові харчові продукти, полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них, папір та картон, текстильні матеріали та текстильні вироби, машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання, засоби наземного транспорту, крім залізничного.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Зареєстрований ринок

праці Чернігівської області

у вересні 2019 року

 

За даними державної служби зайнятості, кількість зареєстрованих безробітних на кінець вересня 2019 року становила 10 тис. осіб (на 10% менше, ніж рік тому). З них 83% отримували допомогу з безробіття.

Більше половини від загальної кількості безробітних – жінки,                  майже чверть – молодь у віці до 35 років.

На кінець вересня 2019 року роботодавцями до державної служби зайнятості заявлено більше 2 тис. вакансій. На одне вільне робоче місце претендували 5 осіб.

Найбільшим попитом користувалися робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою  технологічного устаткування, складання устаткування та машин (27% від загальної кількості заявлених вакансій), кваліфіковані робітники з інструментом (18%), а найменшим – кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення        та рибальства (1%), технічні службовці (3%).

Середній розмір допомоги з безробіття у вересні 2019 року               складав 3146 грн.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції у вересні 2019р.           в області, як і в Україні, становив 100,7%.

На споживчому ринку області у вересні найбільше (на 21,8%) подорожчали крупи гречані. На 0,4–6,4% зросли ціни на хліб, макаронні вироби, рис, сало, м'ясо та м'ясопродукти, молоко, сметану, олію соняшникову, рибу та продукти з риби, фрукти. Водночас яйця стали дешевшими на 11,1%, овочі – на 5,2%, цукор – на 2,7%, безалкогольні напої – на 2,3%, сири – на 0,9%.

 Тютюнові вироби зросли в ціні на 2,2%, алкогольні напої – на 0,8%.

 Одяг та взуття стали дорожчими на 7,8%, послуги з хімічного чищення одягу – на 7,3%.

 Ціни на природний газ зменшилися на 2,9%, на паливо та мастила підвищилися на 1,3%.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Міжнародного дня

сільських жінок

 

Щороку 15 жовтня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день сільських жінок. В Україні кожна третя представниця слабкої статі проживає в сільській місцевості.

         Серед сільських жителів Чернігівщині, як і в решті регіонів країни, більше половини  (55%, або 192 тис.) становлять жінки, з яких 14% – у віці до
18 років, 18% – від 18 до 35 років, 29% – від 35 до 60 років та
39% – 60 років і старше.

         На 1000 сільських жінок припадає 831 чоловік. При цьому жінки на
8 років старші за чоловіків. Їхній середній вік – 50 років (в Україні – 44 роки). Наймолодші сільські жінки проживають у Корюківському районі (середній
вік –  45 років), найстарші – у Ріпкинському (53 роки).

         У минулому році в сільській місцевості зареєстровано 1249 шлюбів  (кожен четвертий від загальної кількості в області). Середній вік нареченої становив 29 років. У більшості випадків її обранцем був чоловік, старший за неї. Майже 29% наречених вже не вперше стали на весільний рушник.

         У 2018 році в сільській місцевості народилися 2235 малюків
(1127 хлопчиків та 1108 дівчаток). Кожне третє немовля з’явилося на світ у матерів, які не перебували в зареєстрованому шлюбі. Майже половина жінок народила первістків, кожна третя стала мамою вдруге. П'ять породіль народили десяту й більше за рахунком дитину. Середній вік матері на час народження першої дитини становив 24 роки.

         Середня очікувана тривалість життя при народженні сільської жінки становить 75 років, що на 13 років більше, ніж чоловіка.

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–серпні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 серпня 2019р. становила 997,6 тис. осіб. Упродовж січня–липня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 8091 особу.

Порівняно із січнем–липнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 442 особи.

Упродовж січня–липня 2019р. народилися 3592 малюки. Кількість померлих склала 11352 особи.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

 

У січні–липні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–липнем 2018р. зросла на 18,7% й становила 7968 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, фінансова та страхова діяльність, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,9–1,4 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування й не перевищував 70,4% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–липні 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 109,2%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–липня 2019р. зменшилася на 3,2 млн.грн (на 18,5%) та на
1 серпня 2019р. становила 14 млн.грн, що дорівнює 0,9% від фонду оплати праці, нарахованого за липень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили               12,9 млн.грн. Їхні розміри збільшилися впродовж січня–липня 2019р. на
1,3 млн.грн (на 11,2%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 9,8 млн.грн
(76% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 серпня 2019р. становила 1033 особи
(0,6% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому
12470 грн, що на 44,1% більше від середньої заробітної плати, нарахованої за липень 2019р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

 

У січні–липні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 158 тис. домогосподарств, з них у міських   поселеннях – 103,6 тис., у сільській місцевості – 54,4 тис.

Сума призначених субсидій у січні–липні 2019р. становила                     42,1 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 32,1 млн.грн, у сільській місцевості – 10 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство
в липні 2019р. становив 101,4 грн (у червні 2019р. – 85,8 грн).

Крім того, у січні–липні 2019р. 24,2 тис. домогосподарств області було призначено субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях – 4,1 тис., у сільській місцевості – 20,1 тис.

Середній розмір призначеної в липні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 2663,8 грн (у червні 2019р. – 3062,2 грн).

У січні–липні 2019р. сума субсидій, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 72,9 млн.грн.

У січні–липні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 2163,2 млн.грн, що становить 108% нарахованих за цей період сум (за рахунок погашення боргу попередніх періодів). За постачання електричної енергії сплачено 489,6 млн.грн.

На кінець липня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 399,2 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 175,7 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 56,4 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 42,5 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 11,6 млн.грн, за постачання електричної енергії –  80,6 млн.грн.

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

 

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–серпні 2019р. в області становив 102,6%, в Україні – 102,7%.

На продовольчому ринку найбільше (на 17,1%) подорожчали  фрукти, на 1,7–9,9% – олія соняшникова, сметана, масло, сири, м'ясо та м’ясопродукти, продукти переробки зернових, макаронні вироби, цукор та хліб. Водночас яйця знизилися в ціні на 18,9%, овочі – на 16,6%, рис – на 6,5%, молоко – на 4,3%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 12,2%, алкогольні напої – на 5,8%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій  збільшилися на 27,1%, опалення – на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%. Разом із тим, відбулося зниження цін на природний газ на 22,1%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 40,8%, у автодорожньому – на 6,6%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 10,2%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, мобільного зв’язку – на 16,8%, Інтернету – на 10,5%.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ 

У січні–серпні 2019р. порівняно із січнем–серпнем 2018р. індекс промислової продукції становив 91,7%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 104%, у переробній промисловості – 88,2%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 13%. Зменшилося виробництво виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 2,9%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 11,6%, яловичини і телятини, свіжих чи   охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 23,8%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 25%, оселедців солоних – на 27,7%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 29,2%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  34,8%, масла вершкового жирністю  не більше 85% – на 38,3%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,7 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 33,9%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 6%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 79,3%, у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності – 82,5%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 96,4%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 104,9%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 147,1%, у машинобудуванні – 75,6%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–серпня 2018р. склав 95,1%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–серпні 2019р., за розрахунками, становив 96,5% до січня–серпня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 102,5%, господарствах населення – 89,8%.

Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва за січень–серпень 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 94,5%, у т.ч. в підприємствах – 101,9%, господарствах населення – 84,7%.

Станом на 1 вересня п.р. господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури скошені та обмолочені на площі 259844 га, що становить 33,5% площ, посіяних під урожай поточного року й на 8,7% менше, ніж на початок вересня торік. Із зібраної площі одержано
1091,8 тис.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), що на 3,8% більше минулорічного обсягу, 99,3 тис.т овочів відкритого ґрунту (на 10,4% більше), 10,7 тис.т плодів та ягід (на 16,4% менше).

Індекс виробництва продукції тваринництва за січень–серпень 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 99,7%, у т.ч. в підприємствах – 103,6%, господарствах населення – 96,4%.

За розрахунками, на 1 вересня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 189,8 тис. голів (на 4,7% менше 1 вересня 2018р.), у т.ч. корів – 100,4 тис. (на 6,2% менше); свиней – 190,9 тис. (на 13,6% більше), овець і кіз – 39,7 тис. (на 3,4% менше), птиці всіх видів
4923,8 тис. голів (на 1,1% менше).

У господарствах населення утримувалося 45,8% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 56,9%; 38,6% – свиней, 95% – овець і кіз та 95,5% – птиці свійської.

 

Господарствами всіх категорій у січні–серпні 2019р. реалізовані на забій 30 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 9,9% більше, ніж у січні–серпні 2018р., вироблені 361,5 тис.т молока (на 2,7% менше) та
224,2 млн.шт яєць (на 0,5% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 34,3%, молока – 52,8%, яєць – 86,1%.

На 1 вересня 2019р. в підприємствах, які вирощують, та підприємствах, що займаються зберіганням і переробленням культур зернових та зернобобових було в наявності 662,7 тис.т зерна (на 0,9% менше проти 1 вересня 2018р.), у т.ч. 367,2 тис.т пшениці, 158,1 тис.т кукурудзи, 71,6 тис.т ячменю, 23,8 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 11,3 тис.т (на 8,2% більше, ніж рік тому).

 

БУДІВНИЦТВО

У січні–cерпні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 1026,3 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–серпні 2019р. порівняно із січнем–серпнем 2018р. становив 168,9%.

   Обсяги будівництва будівель зросли на 67% (житлових – на 56,3%,­ нежитлових – на 75,6%), інженерних споруд – на 75%.

         Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 74,2% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 19,3% та 6,5% відповідно.

 

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У січні–липні 2019р. експорт товарів становив 436,1 млн.дол. США, імпорт – 254,5 млн.дол. Порівняно із січнем–липнем 2018р. експорт збільшився на 4,4% (на 18,5 млн.дол.), імпорт зменшився на 12,5% (на 36,5 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 181,6 млн.дол. (у січні–липні 2018р. також позитивне – 126,7 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–липнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, готових харчових продуктів, насіння і плодів олійних рослин, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання. Натомість зменшилася частка паперу та картону, взуття, текстильних матеріалів та текстильних виробів, деревини і виробів із деревини.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 199,8 млн.дол., або 45,8% від загального обсягу експорту (у січні–липні 2018р. – 148,1 млн.дол., або 35,5%), та збільшився порівняно із січнем–липнем 2018р. на 51,7 млн.дол., або на 34,9%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Італії, Румунії, Литви та Німеччини.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Азербайджану, Єгипту, Білорусі, Туреччини, Китаю та Ізраїлю.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 4,1 раза, Литви – у 2,5 раза, Німеччини – у 2,2 раза, Іспанії – в 1,6 раза, Ізраїлю – на 23,9%, Італії – на 14,4%, Білорусі – на 2,3%; зменшився до Китаю – на 24,1%, Туреччини – на 22,5%, Єгипту – на 12,8%, Румунії – на 11,1%, Нідерландів – на 8,8%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, текстильних матеріалів та текстильних виробів, паперу та картону, мінеральних продуктів, шкур необроблених, шкіри вичиненої.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 110,6 млн.дол., або 43,4% загального обсягу (у січні–липні 2018р. – відповідно 139,4 млн.дол. та 47,9%), та зменшився проти січня–липня 2018р. на 28,8 млн.дол., або на 20,7%.

         Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з

Німеччини, Італії, Литви, Великої Британії та Польщі.

         Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Російської Федерації, Китаю та Бразилії.

Порівняно із січнем–липнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Бразилії – на 27,6% та Білорусі – на 7,6%; зменшився з Російської Федерації – на 37,7%, Німеччини – на 29,9%, Польщі – на 24,7%, Литви – на 17,4%, Великої Британії – на 14,8%, Італії – на 4,5%, Китаю – на 3,6%.

 

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–серпні 2019р. становив 12380,6 млн.грн, що в порівнянних цінах на 0,8% більше від обсягу січня–серпня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–серпні 2019р. становив 8161,1 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–серпня 2018р. на 4,3%.

 

ТРАНСПОРТ

У січні–серпні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 701,6 млн.ткм, або 107,6% від обсягу січня–серпня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 1216,3 тис.т вантажів, що становить 131,6% від обсягу січня–серпня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–серпень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 687,5 млн.ткм, який зріс на 5,4% порівняно із січнем–серпнем 2018р. та перевезено 1101,3 тис.т вантажів, що на 19,1% більше, ніж у січні–серпні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів в обсязі 115 тис.т.

У січні–серпні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 472,8 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 48,7 млн пасажирів, що становить, відповідно, 95,7% та 88,6% від обсягу січня–серпня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 25 млн пасажирів, що становить 92% рівня січня–серпня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 9,6 млн пасажирів     (92% до січня–серпня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 23,7 млн пасажирів, що становить 85,3% рівня січня–серпня 2018р.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Дня усиновлення

В останній день вересня в Україні відзначають День усиновлення.

За адміністративними даними, на Чернігівщині на початок 2019 року налічувалося понад 2 тисячі дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Дві третини з них перебували під опікою чи піклуванням, 457 –  проживали в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу.

Упродовж 2018 року в області усиновлено 81 дитину, 56 із них – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, 6 – малюки до 1 року. Переважна більшість усиновлених дітей (88%) знайшла тепло та затишок в українських родинах, решта – усиновлена іноземними громадянами.

Середній розмір одноразової державної допомоги при усиновленні в минулому році становив 10,3 тис. грн, щомісячної – 853 грн.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Зайнятість та безробіття населення

Чернігівської області в І півріччі 2019 року

 

За результатами проведеного органами державної статистики обстеження робочої сили, у І півріччі  2019 року забезпечували пропозицію робочої сили на ринку праці Чернігівської області 483,9 тис. осіб у віці 15 років і старше. Переважна більшість із них (89,5%) була зайнята економічною діяльністю, а решта, відповідно до методології Міжнародної організації праці, відносилася до безробітних.

Обсяги зайнятості населення зазначеного віку становили 433,3 тис. осіб, а рівень зайнятості населення (50,3%) був дещо меншим за показник, розрахований у середньому для України (51,4%).

Не мали роботи та при цьому її активно шукали, намагались організувати власну справу та були готові приступити до роботи, тобто відносилися до безробітних 50,6 тис. жителів області в працездатному віці.

Рівень безробіття населення працездатного віку становив 11,0%
(у середньому в Україні – 8,8%). Найвище значення показника зафіксовано в Луганській (14,9%), Донецькій (14,2%) та Волинській (11,9%) областях, найменше – у Харківській області (5,2%).

 

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

До Всесвітнього дня туризму

 

27 вересня в Україні, як і в більшості країн світу, відзначають Всесвітній  день туризму.

Інфраструктура туристичного бізнесу на Чернігівщині налічує 58 суб’єктів (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців). За 2018 рік ними було реалізовано майже 10 тис. путівок на суму 261 млн.грн. Надання послуг забезпечували 97 працівників, з яких кожен третій мав вищу або середню спеціальну освіту в галузі туризму.

За останні три роки спостерігалося значне пожвавлення туристичної активності жителів нашої області. Кількість туристів, які скористалися послугами туристичних організацій у 2018 році, зросла проти попереднього року на 40% та становила 22 тис. Переважна більшість із них (95%) виїжджала за кордон, решта – подорожувала в межах країни. Ще понад 2 тис. осіб було охоплено одноденними турами.

Абсолютна більшість туристів (99%) здійснювала подорожі з метою дозвілля та відпочинку. Решта мала за мету поїздки навчання, лікування або діловий візит.

В якості туристів жителі області відвідали 51 країну світу. Найбільш популярними залишаються Єгипет (9 тис. осіб) та Туреччина (7 тис. осіб). Іспанію відвідали 437 осіб, Італію – 420, Грецію – 389, Кіпр – 332, Литву – 315, Об’єднані Арабські Емірати – 304, Францію – 266, Чехію – 263, Болгарію – 247, Ізраїль – 215, Туніс – 199. Мапа подорожей включала також такі країни, як Угорщина, Чорногорія, Шрі-Ланка, Таїланд, Грузія тощо.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Роздрібна торгівля

в Чернігівській області у І півріччі 2019 року

У І півріччі 2019р. підприємства роздрібної торгівлі (юридичні особи) Чернігівщини реалізували населенню споживчих товарів на 6 млрд.грн, що на 4% більше порівняно з обсягами І півріччя 2018р. При цьому продаж продовольчих товарів зріс на 3%, непродовольчих – на 4%.

         На продукти харчування (без алкогольних напоїв та тютюнових виробів) припадало 40% роздрібного продажу. Більше, ніж у І півріччі 2018р., було продано фруктів та овочів перероблених, цукру, м’ясних, рибних та молочних продуктів, борошна, кондитерських виробів.

Серед непродовольчих товарів чималим попитом у населення користувалися фармацевтичні та косметичні товари, світлі нафтопродукти, пропан, бутан та метан для автомобілів, автомобілі, побутові електротовари, будівельні матеріали та залізні вироби, побутові засоби для миття, чищення та догляду, частка яких склала майже третину від усіх реалізованих споживчих товарів.

         Товарів від українського виробника було реалізовано 63% від роздрібного товарообороту.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

 

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

 

 

 

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в серпні 2019р.           в області, як і в Україні, становив 99,7%.

На споживчому ринку області в серпні найбільше (на 11,6% та 7,1%) подешевшали овочі та фрукти, на 0,6–1,7% – сметана, сало, продукти переробки зернових, рис, цукор.  Водночас на 48,7% подорожчали яйця, на 0,9–2,1% – хліб, м'ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби, олія соняшникова, масло.

 Тютюнові вироби зросли в ціні на 0,9%.

 За рахунок сезонних розпродажів взуття стало дешевшим на 3,8%, одяг – на 2,7%.

Ціни на природний газ зменшилися на 4,5%, на паливо та мастила – на 2,6%.

Мобільний зв’язок став дорожчим на 3,2%.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Дня працівника лісу

 

Площа земель лісового фонду Чернігівської області є третьою за величиною в Україні та складає 747,8 тис.га – це 7% лісового фонду країни та 23% території області.

Чернігівщина входить у п'ятірку найбільших виробників деревини серед регіонів. У 2018р. підприємствами, які здійснювали лісогосподарську діяльність, заготовлено 1548 тис.куб.м круглого лісу (99% обсягу попереднього року). Дві третини заготовленого круглого лісу – діловий, решта – паливна деревина.

Заготівля деревини здійснювалася на площі 29 тис.га. Із неї рубки формування і оздоровлення лісів проводилися на площі 26 тис.га, рубки головного користування – на площі 3 тис.га. За 2018 рік реалізовано в межах України 1315 тис.куб.м лісової продукції. Середня ціна реалізації ділового круглого лісу склала 1118 грн за кубічний метр, паливної деревини – 251 грн.

З метою забезпечення відтворення вилучених запасів деревини, підвищення продуктивності лісів, запобігання ерозійним процесам, поліпшення навколишнього природного середовища протягом року було проведено відтворення лісів на площі   майже 4 тис.га, у тому числі садіння та висівання лісу – на площі 3 тис.га.

Протягом минулого року 12 тис.га лісу вражено шкідниками, майже 3 тис.га – хворобами. У результаті проведених заходів та під впливом природних факторів ліквідовано осередків шкідників і хвороб лісу на площі майже 30 тис.га.

   

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

в січні–липні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 липня 2019р. становила 998,5 тис. осіб. Упродовж січня–червня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 7279 осіб.

Порівняно із січнем–червнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 419 осіб.

Упродовж січня–червня 2019р. народилися 3011 малюків. Кількість померлих склала 9834 особи.

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У січні–червні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–червнем 2018р. зросла на 18,7% й становила 7855 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,8–1,3 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування й не перевищував 71% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–червні 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 109,2%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–червня 2019р. зменшилася на 4,8 млн.грн (на 27,8%) та на 1 липня 2019р. становила 12,4 млн.грн, що дорівнює 0,8% від фонду оплати праці, нарахованого за червень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили               11,3 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–червня 2019р. на
299,8 тис.грн (на 2,6%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 8 млн.грн
(71,4% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 липня 2019р. становила 851 особу
(0,5% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому
13254 грн, що в 1,5 раза більше від середньої заробітної плати, нарахованої
за червень 2019р.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

У січні–червні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 150,8 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 98,1 тис., у сільській місцевості – 52,7 тис.

Сума призначених субсидій у січні–червні 2019р. становила                     41,4 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 31,4 млн.грн, у сільській місцевості – 10 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство
в червні 2019р. становив 85,8 грн (у травні 2019р. – 78,8 грн).

Крім того, у січні–червні 2019р. 23,6 тис. домогосподарств області було призначено субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях – 4 тис., у сільській місцевості – 19,6 тис.

Середній розмір призначеної в червні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 3062,2 грн (у травні 2019р. – 2986,3 грн).

У січні–червні 2019р. сума субсидій, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 66,9 млн.грн.

У січні–червні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 2020,5 млн.грн, що становить 105,4% нарахованих за цей період сум (за рахунок погашення боргу попередніх періодів). За постачання електричної енергії сплачено 418,9 млн.грн.

На кінець червня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 448,1 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 191,4 млн.грн, за утримання  будинків і споруд та прибудинкових територій – 56,4 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 40,9 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 10 млн.грн, за постачання електричної енергії – 89,6 млн.грн.

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–липні 2019р. в області становив 102,9%, в Україні – 103%.

На продовольчому ринку найбільше (на 26%) подорожчали  фрукти, на 2,1–11,2% – кисломолочна продукція, сметана, сири, м'ясо та м’ясопродукти, масло, макаронні вироби, продукти переробки зернових, хліб та цукор. Водночас яйця знизилися в ціні на 45,5%, овочі – на 5,6%, рис – на 5,3%, молоко – на 4%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 11,2%, алкогольні напої – на 7,7%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій  збільшилися на 27,1%, опалення – на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%. Разом із тим, відбулося зниження цін на природний газ на 18,5%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 40,8%, в автодорожньому – на 6,6%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 7,8%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, мобільного зв’язку – на 13,2%, Інтернету – на 10,5%.

ПРОМИСЛОВІСТЬ 

У січні–липні 2019р. порівняно із січнем–липнем 2018р. індекс промислової продукції становив 93%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 103,9%, у переробній промисловості – 89,8%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 9,9%. Зменшилося виробництво виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 2,3%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 3,6%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 11,4%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 21,4%, яловичини і телятини, свіжих чи   охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 27,9%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 28,6%, оселедців солоних – на 31,1%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  38,6%, масла вершкового жирністю не більше   85% – на 42,8%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,7 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 36,7%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 0,7%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 78,3%, у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності – 82,3%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 95,1%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 106,8%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 150,7%, у машинобудуванні – 74%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–липня 2018р. склав 95,7%.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–липні 2019р., за розрахунками, становив 125,9% до січня–липня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 141,7%, господарствах населення – 104,3%.

Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва за січень–липень 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 166,9%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 177,7%, господарствах населення – 132,5%.

Станом на 1 серпня п.р. господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури скошені та обмолочені на площі 200842 га, що становить 25,9% площ, посіяних під урожай поточного року, й у 2,2 раза більше, ніж на початок серпня торік. Із зібраної площі одержано
916,1 тис.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), що у 2,5 раза більше минулорічного обсягу, 49 тис.т овочів відкритого ґрунту (на 15,3% більше), 5,3 тис.т плодів та ягід (59,1% до відповідної дати минулого року).

Індекс виробництва продукції тваринництва за січень–липень 2019р. до січня–липня 2018р. становив 99,8%, у т.ч. в підприємствах – 103,9%, господарствах населення – 96,3%.

За розрахунками, на 1 серпня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 191,1 тис. голів (на 4,9% менше 1 серпня 2018р.), у т.ч. корів – 101,2 тис. (на 5,2% менше); свиней – 191,7 тис. (на 15,6% більше), овець і кіз – 40,6 тис. (на 3,1% менше), птиці всіх видів
5072,2 тис. голів (на 0,6% менше).

У господарствах населення утримувалося 45,7% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 56,4%; 38,4% – свиней, 94,8% – овець і кіз та 95,4% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–липні 2019р. реалізовані на забій 26,8 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 10,7% більше, ніж у січні–липні 2018р., вироблені 313 тис.т молока (на 2,6% менше) та
197,2 млн.шт яєць (на 1,5% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 35,8%, молока – 52,3%, яєць – 86,1%.

На 1 серпня 2019р. в підприємствах, які вирощують, та підприємствах, що займаються зберіганням і переробленням культур зернових та зернобобових було в наявності 714,1 тис.т зерна (в 1,6 раза більше проти 1 серпня 2018р.), у т.ч. 416,9 тис.т пшениці, 196,8 тис.т кукурудзи, 55,6 тис.т ячменю, 16 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 8 тис.т (на 12,8% менше, ніж рік тому).

БУДІВНИЦТВО

У січні–липні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 840,8 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–липні 2019р. порівняно із січнем–липнем 2018р. становив 172,5%.

Обсяги будівництва будівель зросли на 75,6% (житлових – на 63%,­ нежитлових – на 85,9%), інженерних споруд – на 61,8%.

         Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 77,2% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 15,8% та 7% відповідно.

У січні–червні 2019р. в області прийнято в експлуатацію 64 тис.м2 загальної площі житлових будівель (нове будівництво), з яких            21,5 тис.м(або 33,5% загального обсягу житла) відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію об’єктів, збудованих без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Мінрегіону від 03.07.2018 № 158 (далі – Порядок).

Загальна площа прийнятого в експлуатацію житла в січні–червні 2019р. порівняно із січнем–червнем 2018р. збільшилась на 37,3%, при цьому без урахування площі, прийнятої в експлуатацію відповідно до Порядку, зменшилась на 8,7%.

У міських поселеннях прийнято в експлуатацію 49,7 тис.м2 загальної площі  житла (77,7% загального обсягу), у сільській місцевості – 14,3 тис.м2 (22,3%). Обсяги прийнятого в експлуатацію житла в міських поселеннях порівняно із січнем–червнем 2018р. зросли на 36,2%, у сільській  місцевості – на 41%.

Крім того, у січні–червні 2019р. в області прийнято в експлуатацію дачні та садові будинки (нове будівництво) загальною площею 4,8 тис.м2, з яких 2,5 тис.м2 – відповідно до Порядку. Загальна площа прийнятих в експлуатацію дачних і садових будинків порівняно із січнем–червнем 2018р. збільшилась у 3,1 раза.

КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

У січні–червні 2019р. підприємства та організації області за рахунок усіх джерел фінансування освоїли 3177 млн.грн капітальних інвестицій, що на 17% менше від обсягу капітальних інвестицій у січні–червні 2018р.

Найвагомішу частку капітальних інвестицій (98,2% загального обсягу) спрямовано в матеріальні активи.

Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 2377,6 млн.грн (74,8%).

Кредити банків та інші позики становили 223,9 млн.грн (7%), кошти населення на будівництво житла – 129,1 млн.грн (4,1%). За рахунок коштів державного бюджету освоєно 92 млн.грн (2,9%), місцевих бюджетів –         326,5 млн.грн (10,3%).

У структурі капітальних інвестицій за видами економічної діяльності переважало сільське, лісове та рибне господарство – 50,7% загального обсягу, на промисловість припадало 14,7%, на будівництво – 10,5%, на державне управління й оборону; обов’язкове соціальне страхування – 10,1%.

Частка освоєних капітальних інвестицій підприємствами транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності склала 4,3%, підприємствами оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів – 2,4%.

Капітальні інвестиції в житлове будівництво збільшилися на 14,9% порівняно із січнем–червнем 2018р.                                                             

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У січні–червні 2019р. експорт товарів становив 375,5 млн.дол. США, імпорт – 210,9 млн.дол. Порівняно із січнем–червнем 2018р. експорт збільшився на 1,2% (на 4,3 млн.дол.), імпорт зменшився на 14,6% (на 36,1 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 164,6 млн.дол. (у січні–червні 2018р. також позитивне – 124,1 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–червнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, готових харчових продуктів, насіння і плодів олійних рослин, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання. Натомість зменшилася частка паперу та картону, взуття, текстильних матеріалів та текстильних виробів.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 172,4 млн.дол., або 45,9% від загального обсягу експорту (у січні–червні 2018р. – 132,5 млн.дол., або 35,7%), та збільшився порівняно із січнем–червнем 2018р. на 39,9 млн.дол., або на 30,1%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Італії, Румунії, Литви та Німеччини.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Азербайджану, Єгипту, Білорусі, Туреччини, Китаю та Ізраїлю.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 4 рази, Литви – у 2,5 раза, Німеччини – у 2,1 раза, Іспанії – в 1,7 раза, Ізраїлю – на 12,2%, Італії – на 3,7%, Білорусі – на 2,1%; зменшився до Туреччини – на 36,9%, Китаю – на 23,5%, Єгипту – на 20%, Нідерландів – на 13,1%, Румунії – на 11,2%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, недорогоцінних металів та виробів із них, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, текстильних матеріалів та текстильних виробів, паперу та картону, мінеральних продуктів, шкур необроблених, шкіри вичиненої.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 91,8 млн.дол., або 43,5% загального обсягу (у січні–червні 2018р. – відповідно 117,8 млн.дол. та 47,7%), та зменшився проти січня–червня 2018р. на       26 млн.дол., або на 22,1%.

         Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з Німеччини, Литви, Італії, Великої Британії та Польщі.

         Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Російської Федерації, Бразилії та Китаю.

Порівняно із січнем–червнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Бразилії – на 22,7%, Білорусі – на 5,6%; зменшився з Російської Федерації – на 36,4%, Німеччини – на 31%, Польщі – на 28,4%, Італії – на 19,3%, Литви – на 17,4%, Китаю – на 11,4%, Великої Британії – на 3,1%.

У січні–червні 2019р. експорт послуг становив 13,3 млн.дол. США, імпорт – 13,4 млн.дол. Порівняно із січнем–червнем 2018р. експорт збільшився на 3,8% (на 0,5 млн.дол.), імпорт – на 68,2% (на 5,4 млн.дол.). Від’ємне сальдо становило 53,6 тис.дол. (у січні–червні 2018р. позитивне – 4,9 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту послуг порівняно із січнем–червнем 2018р. збільшилася частка транспортних та ділових послуг. Натомість    зменшилася частка послуг із переробки матеріальних ресурсів та у сфері телекомунікації, комп’ютерних та інформаційних послуг.

Обсяг експорту послуг країнам Європейського Союзу становив 10 млн.дол., або 75% від загального обсягу експорту та зменшився порівняно із січнем–червнем 2018р. на 0,5%.

Основними партнерами в експорті послуг були Румунія, Нідерланди, США, Литва, Російська Федерація, Італія, Німеччина, Чехія, Канада та Латвія.

Проти січня–червня 2018р. зріс експорт послуг до Російської Федерації, Чехії, Нідерландів, Литви, США; зменшився до Італії, Латвії,  Румунії, Канади та Німеччини.

У загальному обсязі імпорту збільшилася частка роялті та інших послуг, пов’язаних із використанням інтелектуальної власності, та ділових. Зменшилася частка послуг, пов’язаних з подорожами, та транспортних.

Імпорт послуг від країн Європейського Союзу становив 12,3 млн.дол., або 92,2% (у січні–червні 2018р. – відповідно 7,1 млн.дол. та 89,1%), та збільшився проти січня–червня 2018р. на 74,1%.

Основними партнерами в імпорті послуг були Велика Британія, Польща, Російська Федерація та Німеччина.

Порівняно із січнем–червнем 2018р. імпорт послуг зріс з усіх цих країн, крім Німеччини.

У січні–червні 2019р. в економіку Чернігівської області іноземними інвесторами із 4 країн світу вкладено 3244,4 тис.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу), унесених в економіку Чернігівської області з початку інвестування, на 1 липня 2019р. становив 438177,3 тис.дол. США.

Інвестиції надійшли з 38 країн світу. З країн ЄС з початку інвестування внесено 418508,5 тис.дол. (95,5% загального обсягу акціонерного капіталу), з інших країн світу – 19668,8 тис.дол. (4,5%).

До основних країн-інвесторів, на які припадає 96,4% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Велика Британія, Польща, Кіпр, Нідерланди, Китай, Швейцарія, Латвія, Туреччина.

На підприємствах промисловості області зосереджено 91,6% загального обсягу прямих інвестицій, на підприємствах сільського, лісового та рибного господарства  – 4,4%, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 1,7%, тимчасового розміщування й організації харчування – 1,1%, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном – 0,4%.

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–липні 2019р. становив 10750,2 млн.грн, що в порівнянних цінах на 1,7% більше від обсягу січня–липня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–липні 2019р. становив 7086,4 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–липня 2018р. на 5,2%.

ТРАНСПОРТ

У січні–липні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 603,7 млн.ткм, або 105,6% від обсягу січня–липня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 1067,5 тис.т вантажів, що становить 132,1% від обсягу січня–липня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–липень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 594,1 млн.ткм, який зріс на 4% порівняно із січнем–липнем 2018р. та перевезено 975,3 тис.т вантажів, що на 20,7% більше, ніж у січні–липні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів у обсязі 92,2 тис.т.

У січні–липні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 411 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 43 млн пасажирів, що становить, відповідно, 94,9% та 88,8% від обсягу січня–липня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 21,9 млн пасажирів, що становить 91,7% рівня січня–липня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 8,2 млн пасажирів     (92% до січня–липня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 21,1 млн пасажирів, що становить 86% рівня січня–липня 2018р.

Головне управління статистики у Чернігівській області

До Дня фармацевтичного працівника

 

Фармацевтичні товари відіграють важливе значення в життєдіяльності людини.

У 2018р. через торгову мережу підприємств роздрібної торгівлі області населенню реалізовано фармацевтичних товарів на 1,5 млрд.грн. Вартість проданих фармацевтичних товарів становила 13% у роздрібному товарообороті.

У загальному обсязі продажу фармацевтичних товарів продукція вітчизняного виробника склала майже половину (48%).

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Прес–випуск

Демографічна ситуація

в Чернігівській області

в січні–червні 2019 року

 

На 1 липня 2019 року чисельність наявного населення Чернігівської області, за оцінкою, становила 998,5 тис. осіб, з яких 65% проживали в міських поселеннях. З початку року кількість жителів зменшилася на 7,3 тис. осіб.

У січні–червні 2019 року на Чернігівщині з’явилися на світ 3011 малюків (1548 хлопчиків та 1463 дівчинки). Дві третини дітей народилися в міських родинах. На кожну тисячу населення припадало 6,1 новонароджених. У межах області показник народжуваності коливався від 4,3‰ в Коропському та Талалаївському районах до 7,5‰ в Носівському.

Майже половина жінок (45%) народили первістків, 39% – стали мамами вдруге, а кожна шоста жінка народила третю й більше за рахунком дитину. Середній вік матері на час народження дитини склав 28,5 року. Кожен четвертий малюк народжений жінками, які не перебували в зареєстрованому шлюбі.

З початку року в області померли 9834 особи (4749 чоловіків та  5085 жінок). Рівень смертності становив 19,8 померлих у розрахунку на 1000 наявного населення. Середній вік померлих чоловіків – 68 років, жінок – 81 рік.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в липні 2019р.  в області становив 99,5%, в Україні – 99,4%.

На споживчому ринку області в липні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 0,5%. Найбільше (на 15,3%) подешевшали овочі, на 0,6–2,8% – продукти переробки зернових, рис, сметана, риба та продукти з риби, м’ясо птиці, олія соняшникова, фрукти.  Водночас на 33,1% подорожчали яйця, на 0,5–4% – хліб, макаронні вироби, сири, яловичина, свинина, цукор.

 Алкогольні напої зросли в ціні на 1,9%, тютюнові вироби – на 1,8%.

 За рахунок сезонних розпродажів взуття стало дешевшим на 6,7%, одяг – на 4,1%.

 Ціни на природний газ зменшилися на 10,3%, на паливо та мастила – на 3,4%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Споживання продуктів харчування

населенням області

 

За розрахунками Державної служби статистики України в середньому у 2018 році пересічний чернігівець вжив 51 кг м’яса та м’ясних продуктів (по Україні – 53), 215 кг молока та молочних продуктів (198), 281 яйце (275), 116 кг хлібних продуктів (100), 174 кг картоплі (139), 169 кг овочів (164), 46 кг плодів та ягід (58), 11 кг риби та рибних продуктів (12), 12 кг олії (12), 38 кг цукру (30).

Порівняно з 2017р. чернігівці менше вживали молока (на 3 кг) та картоплі (на 2 кг). Решта показників зросла: споживання яєць на 10 шт, овочів – на 7 кг, хлібних продуктів – на 4 кг, м’яса та цукру – на 3 кг кожний, плодів – на 2 кг, риби та олії – на 1 кг кожний.

За рівнем споживання цукру Чернігівщина займає 1 місце в Україні, хлібних продуктів – 2, молока та молочних продуктів – 5, яєць – 7, картоплі – 8, олії та овочів – 10, м’яса та м’ясних продуктів – 11, риби та рибних продуктів – 13, плодів та ягід – 21.

Калорійність середньодобового раціону жителя Чернігівщини становила 3002 ккал (у 2017р. – 2892) при середній по Україні – 2706 ккал.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–червні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

 

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 червня 2019р. становила 999,4 тис. осіб. Упродовж січня–травня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 6351 особу.

Порівняно із січнем–травнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 384 особи.

Упродовж січня–травня 2019р. народилися 2562 малюки. Кількість померлих склала 8490 осіб.

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У січні–травні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–травнем 2018р. зросла на 19,1% й становила 7713 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,8–1,3 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування й не перевищував 70,7% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–травні 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 109,7%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–травня 2019р. зменшилася на 5,1 млн.грн (на 29,4%) та на 1 червня 2019р. становила 12,1 млн.грн, що дорівнює 0,8% від фонду оплати праці, нарахованого за травень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили 11 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–травня 2019р. на 583,6 тис.грн (на 5%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 8,1 млн.грн (73,4% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 червня 2019р. становила 936 осіб (0,5% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 11747 грн, що на 45,1% більше від середньої заробітної плати, нарахованої за травень 2019р.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

У січні–травні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 130,1 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 84,7 тис., у сільській місцевості – 45,4 тис.

Сума призначених субсидій у січні–травні 2019р. становила 39,6 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 29,8 млн.грн, у сільській місцевості – 9,8 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство в травні 2019р. становив 78,8 грн (у квітні 2019р. – 291,8 грн).

Крім того, у січні–травні 2019р. 21,6 тис. домогосподарств області було призначено субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях –     3,7 тис., у сільській місцевості – 17,9 тис.

Сума призначених субсидій становила 65,4 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 12,1 млн.грн, у сільській місцевості – 53,3 млн.грн.

Середній розмір призначеної в травні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 2986,3 грн (у квітні 2019р. – 3052,9 грн).

У січні–травні 2019р. сума субсидій, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 54,5 млн.грн.

У січні–травні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 1867,4 млн.грн, що становить 103% нарахованих за цей період сум (за рахунок погашення боргу попередніх періодів). За постачання електричної енергії сплачено 363,4 млн.грн.

На кінець травня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 484,3 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 210,8 млн.грн, за утримання  будинків і споруд та прибудинкових територій – 53,7 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення –  37,6 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 9,5 млн.грн, за постачання електричної енергії – 83,9 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–червні 2019р. в області становив 103,4%, в Україні – 103,6%.

На продовольчому ринку найбільше (на 29,6%) подорожчали  фрукти, на 2,5–11,4% – кисломолочна продукція, сири, масло, сметана, олія соняшникова, м'ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби, продукти переробки зернових, цукор, хліб та овочі. Водночас яйця знизилися в ціні на 59%, рис – на 4,8%, молоко – на 4,1%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 9,2%, алкогольні напої – на 5,7%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій  збільшилися на 27,1%, опалення – на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 40,8%, у автодорожньому – на 6,6%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 4,5%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, мобільного зв’язку – на 13,2%, Інтернету – на 10,5%.

ПРОМИСЛОВІСТЬ 

У січні–червні 2019р. порівняно із січнем–червнем 2018р. індекс промислової продукції становив 94,7%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 104,6%, у переробній промисловості – 91,9%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 7,3%. Зменшилося виробництво виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 4%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 4,2%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 11,5%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 19,8%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 28,4%, яловичини і телятини, свіжих чи   охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 30,2%, оселедців солоних – на 31,3%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  40,5%, масла вершкового жирністю не більше   85% – на 54,4%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,7 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 38,4%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 2,9%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 79,1%, у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності – 83,2%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 97,4%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 107,8%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 146,7%, у машинобудуванні – 75,3%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–червня 2018р. склав 96,2%.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–червні 2019р., за розрахунками, становив 99,7% до січня–червня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 103,7%, господарствах населення – 96,1%.

Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва за січень–червень 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 96,7%, у т.ч. в підприємствах – 102,6%, господарствах населення – 89,3%.

Станом на 1 липня поточного року всіма категоріями господарств зібрано 21,0 тис.ц зернових та зернобобових, 13,9 тис.ц овочів відкритого ґрунту (у 2,5 раза більше, ніж рік тому) та 17,9 тис.ц плодів та ягід (на 23,6% менше).

Індекс виробництва продукції тваринництва за січень–червень 2019р. до січня–червня 2018р. становив 99,8%, у т.ч. в підприємствах – 103,7%, господарствах населення – 96,4%.

За розрахунками, на 1 липня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 190,5 тис. голів (на 4,1% менше 1 липня 2018р.), у т.ч. корів – 101,3 тис. (на 5,1% менше); свиней – 191,4 тис. (на 14,3% більше), овець і кіз – 41,7 тис. (на 2,3% менше), птиці всіх видів
4991 тис. голів (на 1,2% більше).

У господарствах населення утримувалося 45% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 56,2%; 38,6% – свиней, 94,5% – овець і кіз та 95,1% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–червні 2019р. реалізовані на забій 24,1 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 10,6% більше, ніж у січні–червні 2018р., вироблені 261,4 тис.т молока (на 2,9% менше) та
167,5 млн.шт яєць (на 1,7% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 38,2%, молока – 51,5%, яєць – 85,4%.

На 1 липня 2019р. в підприємствах, які вирощують, та підприємствах, що займаються зберіганням і переробленням культур зернових та зернобобових було в наявності 376,7 тис.т зерна (на 44,3% більше проти 1 липня 2018р.), у т.ч. 310,3 тис.т кукурудзи, 29,6 тис.т пшениці, 12,6 тис.т ячменю, 4,3 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 10,7 тис.т (на 17,8% менше, ніж рік тому).

БУДІВНИЦТВО

У січні–червні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 651,3 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–червні 2019р. порівняно із січнем–червнем 2018р. становив 179,5%.

Порівняно із січнем–червнем 2018р. виробництво будівельної продукції зросло на 79,5%, у т.ч. з будівництва будівель – на 82,2% (житлових – на 54,9%,­ нежитлових – у 2,1 раза), інженерних споруд – на 68,1%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 80,1% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 12,8% та 7,1% відповідно.

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У січні–травні 2019р. експорт товарів становив 317,8 млн.дол. США, імпорт – 175,2 млн.дол. Порівняно із січнем–травнем 2018р. експорт збільшився на 4,2% (на 12,8 млн.дол.), імпорт зменшився на 15,8% (на 32,8 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 142,6 млн.дол. (у січні–травні 2018р. також позитивне – 97 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–травнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, насіння і плодів олійних рослин, готових харчових продуктів, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання. Натомість зменшилася частка паперу та картону, текстильних матеріалів та текстильних виробів, взуття.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 146,2 млн.дол., або 46% від загального обсягу експорту (у січні–травні 2018р. – 111,4 млн.дол., або 36,5%), та збільшився порівняно із січнем–травнем 2018р. на 34,8 млн.дол., або на 31,2%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн-членів ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Італії, Румунії, Литви та Німеччини.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Єгипту, Азербайджану, Білорусі, Туреччини, Ізраїлю та Китаю.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 4 рази, Литви – у 2,1 раза, Іспанії – у 2 рази, Німеччини – в 1,9 раза, Ізраїлю – на 5,4%, Білорусі – на 3,5%, Італії – на 2,9%; зменшився до Туреччини – на 38%, Єгипту – на 25,9%, Китаю – на 25,5%, Нідерландів – на 20%, Румунії – на 7,6%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, текстильних матеріалів та текстильних виробів, паперу та картону, недорогоцінних металів та виробів із них, мінеральних продуктів, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них, шкур необроблених, шкіри вичиненої.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 75,8 млн.дол., або 43,2% загального обсягу (у січні–травні 2018р. – відповідно 101 млн.дол. та 48,6%), та зменшився проти січня–травня 2018р. на 25,2 млн.дол., або на 25%.

Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з

Німеччини, Литви, Італії, Великої Британії та Польщі.

Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Російської Федерації, Китаю та Бразилії.

Порівняно із січнем–травнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Бразилії – на 17,3%, Великої Британії – на 16%, Білорусі – на 11%; зменшився з Російської Федерації – на 45%, Німеччини – на 38,6%, Польщі – на 32,1%, Італії – на 22%, Литви – на 21,7%, Китаю – на 10,3%.

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–червні 2019р. становив 9080,6 млн.грн, що в порівнянних цінах на 0,9% більше від обсягу січня–червня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–червні 2019р. становив 5985,8 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–червня 2018р. на 4,5%.

ТРАНСПОРТ

У січні–червні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 502,9 млн.ткм, або 101,8% від обсягу січня–червня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 916,9 тис.т вантажів, що становить 130,4% від обсягу січня–червня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–червень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 495,2 млн.ткм, який зріс на 0,3% порівняно із січнем–червнем 2018р. та перевезено 846,2 тис.т вантажів, що на 20,4% більше, ніж у січні–червні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів у обсязі 70,7 тис.т.

У січні–червні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 346 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 37,3 млн пасажирів, що становить, відповідно, 92,9% та 88,6% від обсягу січня–червня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 18,6 млн пасажирів, що становить 90,5% рівня січня–червня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 6,9 млн пасажирів (91,8% до січня–червня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 18,7 млн пасажирів, що становить 86,8% рівня січня–червня 2018р.

 

Головне управління статистики

у Чернігівській області

 

Прес–випуск

Заробітна плата в області

в червні 2019 року

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників   підприємств, установ та організацій Чернігівської області в червні 2019 року  становила 8578 грн. Це у 2,1 раза вище мінімальної заробітної плати (4173 грн) та на 16,9% – ніж рік тому.

Реальна заробітна плата (з урахуванням змін споживчих цін) порівняно з червнем 2018 року зросла на 7,1%.

Найвищий рівень оплати праці зафіксовано на підприємствах добувної промисловості і розроблення кар’єрів (16187 грн), виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення (13917 грн), державного управління й оборони; обов’язкового соціального страхування (12180 грн), фінансової та страхової діяльності (10906 грн).

Найменшою була заробітна плата працівників, зайнятих у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті та монтажі машин і устатковання, у сфері творчості, мистецтва та розваг, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування, де нарахування не перевищили 72,8% середнього рівня в економіці області.

Серед регіонів України найвищий рівень оплати праці спостерігався в м.Києві (15650 грн), найнижчий – у Кіровоградській (8574 грн) області.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Про надання населенню області

субсидій у червні 2019 року 

 

У січні–червні 2019 року за державною допомогою на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг до органів соціального захисту населення звернулося 156,6 тис. домогосподарств Чернігівської області. Відділами субсидій було задоволено 96% звернень.

У червні 2019 року субсидії на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг отримували 27% домогосподарств області. Середній розмір такої допомоги, призначеної на одну родину, становив 86 грн, що на 6% менше, ніж у червні 2018 року.

         Крім того, у січні–червні 2019 року 23,6 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Середній розмір допомоги в розрахунку на одне домогосподарство в червні 2019 року порівняно з червнем 2018 року майже не змінився і становив 3062 грн.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Дня працівників торгівлі

Традиційно в останню неділю липня відзначатимуть своє професійне свято працівники торгівлі, де працює майже кожен четвертий зайнятий в економіці Чернігівської області у віці від 15 до 70 років, або 98 тис. осіб.

У 2018р. в області діяло 1,5 тис. підприємств (юридичних осіб) з основним видом діяльності «оптова та роздрібна торгівля». У них було зайнято понад 10 тис. працівників (на 2,8% менше, ніж у 2017р.).

Частка торгівлі в загальному обсязі валової доданої вартості області у 2017р. склала 8,8%.

У 2018р. оборот роздрібної торгівлі в Чернігівській області визначився в сумі 18 млрд.грн і проти 2017р. збільшився на 3% (у порівнянних цінах). У загальному обсязі продажу 64% обсягів сформовано підприємствами (юридичними особами), 36% – фізичними особами-підприємцями.

У роздрібному товарообороті підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) 51% займали продовольчі товари, серед яких 86% – продукція вітчизняного виробника.

Оптовий товарооборот підприємств оптової торгівлі області у 2018р. становив майже 18 млрд.грн і збільшився проти 2017р. на 41% (у фактичних цінах).

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Що посіяли в області

Під урожай 2019р. в області посіяно 1298 тис.га сільськогосподарських культур, з них біля 85% засіяли підприємства. Протягом останніх п’яти років спостерігається збільшення посівних площ, яке коливається від 1% до 4%.                                                             Більшу частину зайнятих посівами площ, а це 60%, відведено під зернові культури. Технічні культури займають 25%, кормові – 8%, картопля та овоче-баштанні – 7%.

Зернових культур посіяно на площі 775 тис.га. Більше, ніж торік, посіяно кукурудзи на зерно, проса та ячменю. Зменшилися площі пшениці, жита, вівса, гречки та зернобобових культур. Найбільшу частку посівів у складі зернової групи займає кукурудза – 64%.

Технічних культур посіяно на площі 332 тис.га, з  них 62% становлять посіви соняшнику, 26% – сої. У порівнянні з минулим роком  посівні площі соняшнику збільшено майже на 2%.

Картоплі  посаджено 75 тис.га, овочів – 12 тис.га, що більше минулорічних посівів на 1% та 5% відповідно. Основними виробниками цих видів рослинницької продукції залишаються господарства населення. У них зосереджено 94% посівних площ картоплі та 98% – овочів.

        Головне управління статистики у Чернігівській області

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги


На споживчому ринку області в червні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 0,8%. Найбільше (на 34,2%) подешевшали яйця, на 21,4% – овочі, на 3,7% – молоко, на 2,6% – свинина. Водночас на 1,1–5,2% подорожчали хліб, масло, сметана, м’ясо птиці, цукор та фрукти.Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в червні 2019р. в області становив 99,7%, в Україні – 99,5%.

Ціни на природний газ зменшилися на 6,5%. Разом із тим, плата за утримання будинків та прибудинкових територій зросла на 2,4%.  

Паливо та мастила знизилися в ціні на 0,7%. У той же час проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 6,7%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–травні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 травня 2019р. становила 1000,7 тис. осіб. Упродовж січня–квітня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 5092 особи.

Порівняно із січнем–квітнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 344 особи.

Упродовж січня–квітня 2019р. народилося 1966 малюків. Кількість померлих склала 6808 осіб.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У січні–квітні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–квітнем 2018р. зросла на 20,1% й становила 7619 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,8–1,3 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання й не перевищував 70,1% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–квітні 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 110,7%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–квітня 2019р. зменшилася на 4,3 млн.грн (на 24,7%) та на 1 травня 2019р. становила 12,9 млн.грн, що дорівнює 0,8% від фонду оплати праці, нарахованого за квітень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили  11,5 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–квітня 2019р. на
49,1 тис.грн (на 0,4%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 7,7 млн.грн
(66,9% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 травня 2019р. становила 1126 осіб
(0,6% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому
10240 грн, що на 24,6% більше від середньої заробітної плати, нарахованої
за квітень 2019р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

У січні–квітні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 44,7 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 23,7 тис., у сільській місцевості – 21 тис.

Сума призначених субсидій у січні–квітні 2019р. становила                     32,9 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 23,4 млн.грн, у сільській місцевості – 9,5 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство
у квітні 2019р. становив 291,8 грн (у березні 2019р. – 674,4 грн).

Крім того, у січні–квітні 2019р. 17,4 тис. домогосподарств області було призначено субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях – 3,1 тис., у сільській місцевості – 14,3 тис.

Середній розмір призначеної у квітні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 3052,9 грн (у березні 2019р. – 3059,2 грн).

У січні–квітні 2019р. сума субсидій, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 22,1 млн.грн.

У січні–квітні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 1544,7 млн.грн, що становить 93% нарахованих за цей період сум. За постачання електричної енергії сплачено 275,5 млн.грн.

На кінець квітня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 591,2 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 273,7 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 55,1 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення –
34,3 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 9,9 млн.грн, за постачання електричної енергії – 102,1 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–травні 2019р. в області становив 103,8%, в Україні – 104,2%.

На продовольчому ринку найбільше (на 41,8%) подорожчали овочі, на 23,2% – фрукти, на 2,3–7,2% – масло, м'ясо та м’ясопродукти, олія соняшникова, сири, макаронні вироби, продукти переробки зернових, хліб. Водночас яйця знизилися в ціні на 37,7%, рис – на 4,7%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 8,2%, алкогольні напої – на 5,2%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій  збільшилися на 24,2%, опалення – на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 32%, у автодорожньому – на 6,6%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 3,8%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, мобільного зв’язку – на 13,2%, Інтернету – на 10,5%.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ 

У січні–травні 2019р. порівняно із січнем–травнем 2018р. індекс промислової продукції становив 97,3%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 105,1%, у переробній промисловості – 95,3%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 3,5%. Зменшилося виробництво виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 3,7%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 7,8%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 10,2%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 15,8%, яловичини і телятини, свіжих чи   охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 27,2%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 29,2%, оселедців солоних – на 37,1%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  40,8%, масла вершкового жирністю не більше 85% – на 53,8%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,6 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 50,9%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 6,5%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 82,9%, у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності – 84,2%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 101,8%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 111,5%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 152,3%, у машинобудуванні – 75,3%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–травня 2018р. склав 97,4%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–травні 2019р., за розрахунками, становив 100% до січня–травня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 103,7%, господарствах населення – 96,4%.

За розрахунками, на 1 червня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби склала 191 тис. голів (на 3,7% менше 1 червня 2018р.), у т.ч. корів – 101,8 тис. (на 4,7% менше); свиней – 191,3 тис. (на 13,3% більше), овець і кіз – 42,6 тис. (на 2,1% менше), птиці всіх видів
3847,5 тис. голів (на 8,7% більше).

У господарствах населення утримувалося 44,6% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 56%; 38,9% – свиней, 94,6% – овець і кіз та 94,1% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–травні 2019р. реалізовані на забій 21,7 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 8,5% більше, ніж у січні–травні 2018р., вироблені 210,1 тис.т молока (на 2,1% менше) та
135 млн.шт яєць (на 2,3% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 41,5%, молока – 50%, яєць – 84,2%.

На 1 червня 2019р. в підприємствах, які вирощують, та підприємствах, що займаються зберіганням і переробленням культур зернових та зернобобових, було в наявності 577,8 тис.т зерна (на 39,7% більше проти 1 червня 2018р.), у т.ч. 506,7 тис.т кукурудзи, 35,5 тис.т пшениці, 16,2 тис.т ячменю, 4,9 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 17,4 тис.т (на 26,6% менше, ніж рік тому).

 

БУДІВНИЦТВО

У січні–травні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 473,8 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–травні 2019р. порівняно із січнем–травнем 2018р. становив 185,5%.

Порівняно із січнем–травнем 2018р. виробництво будівельної продукції зросло на 85,5%, у т.ч. з будівництва будівель – на 89,2% (житлових – на 67%,­ нежитлових – у 2,1 раза), інженерних споруд – на 66,5%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 83,6% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 8,8% та 7,6% відповідно.

 

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У січні–квітні 2019р. експорт товарів становив 249,4 млн.дол. США, імпорт – 132,1 млн.дол. Порівняно із січнем–квітнем 2018р. експорт збільшився на 0,2% (на 0,5 млн.дол.), імпорт зменшився на 20,6% (на 34,3 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 117,3 млн.дол. (у січні–квітні 2018р. також позитивне – 82,5 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–квітнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, готових харчових продуктів, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, насіння і плодів олійних рослин, деревини й виробів із деревини. Натомість зменшилася частка паперу та картону, текстильних матеріалів та текстильних виробів, взуття.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 117,2 млн.дол., або 47% від загального обсягу експорту (у січні–квітні 2018р. – 90,3 млн.дол., або 36,3%), та збільшився порівняно із січнем–квітнем 2018р. на 26,9 млн.дол., або на 29,7%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Італії, Румунії та Ірландії.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Єгипту, Азербайджану, Білорусі, Туреччини, Ізраїлю та Китаю.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 4,3 раза, Ірландії – у 2,1 раза, Іспанії – у 2 рази; зменшився до Туреччини – у 2 рази, Китаю – на 41,9%, Єгипту – на 20,3%, Італії – на 18,2%, Ізраїлю – на 17%, Білорусі – на 11,2%, Нідерландів – на 9,2%, Румунії – на 3,3%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них, мінеральних продуктів, шкур необроблених, шкіри вичиненої. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, паперу та картону, недорогоцінних металів та виробів із них, текстильних матеріалів та текстильних виробів.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 56,5 млн.дол., або 42,8% загального обсягу (у січні–квітні 2018р. – відповідно 85,2 млн.дол. та 51,2%), та зменшився проти січня–квітня 2018р. на 28,7 млн.дол., або на 33,7%.

Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з Німеччини, Литви, Італії та Великої Британії.

Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Російської Федерації, Китаю та Бразилії.

Порівняно із січнем–квітнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Бразилії – у 2,1 раза, Великої Британії – у 2 рази, Білорусі – на 12%; зменшився з Німеччини – у 2,2 раза, Російської Федерації – на 47,3%, Литви – на 24%, Італії – на 23,2%, Китаю – на 3,6%.

 

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–травні 2019р. становив 7482,9 млн.грн, що в порівнянних цінах на 0,5% більше від обсягу січня–травня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–травні 2019р. становив 4932,7 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–травня 2018р. на 4%.

 

ТРАНСПОРТ

У січні–травні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 414,1 млн.ткм, або 98,3% від обсягу січня–травня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 790,2 тис.т вантажів, що становить 130,2% від обсягу січня–травня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–травень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 407,6 млн.ткм, який зменшився на 3,2% порівняно із січнем–травнем 2018р. та перевезено 732,9 тис.т вантажів, що на 20,8% більше, ніж у січні–травні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів у обсязі 57,3 тис.т.

У січні–травні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 286,7 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 31,8 млн пасажирів, що становить, відповідно, 92,5% та 89,2% від обсягу січня–травня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 15,5 млн пасажирів, що становить 89,7% рівня січня–травня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 5,7 млн пасажирів (91,1% до січня–травня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 16,3 млн пасажирів, що становить 88,8% рівня січня–травня 2018р.

 

Головне управління статистики

у Чернігівській області

Прес–випуск

Заробітна плата в області

в травні 2019 року

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників   підприємств, установ та організацій Чернігівської області в травні 2019 року  становила 8097 грн. Це в 1,9 раза вище мінімальної заробітної плати (4173 грн) та на 15,7% – ніж рік тому.

Реальна заробітна плата (з урахуванням змін споживчих цін) порівняно з травнем 2018 року зросла на 5,8%.

Найвищий рівень оплати праці зафіксовано на підприємствах добувної промисловості і розроблення кар’єрів (16766 грн), виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення (14508 грн), державного управління   й  оборони;   обов’язкового   соціального  страхування (11311 грн), фінансової та страхової діяльності (10948 грн), сільського господарства (10255 грн).

Найменшою була заробітна плата працівників, зайнятих у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті та монтажі машин і устатковання, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування, де нарахування не перевищили 73,5% середнього рівня в економіці області.

Серед регіонів України найвищий рівень оплати праці спостерігався в м.Києві (15157 грн), найнижчий ­­– у Чернівецькій (7819 грн) та Херсонській (8047 грн) областях.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Всесвітнього дня

рибальства

У 2018 році в Україні виловлено 65 тис.т риби, у тому числі у внутрішніх водних об’єктах – 43 тис.т, морської – 8 тис.т, вирощеної в умовах аквакультури (штучне розведення та утримання) – 14 тис.т.  

У Чернігівській області виловом займалися 17 підприємств та фізичні особи-підприємці, ними одержано 734 т риби. Риби, вирощеної в умовах аквакультури, добуто 642 т, у внутрішніх водних об’єктах шляхом рибальства –92 т. Серед знарядь лову переважали неводи закидні, неводи кошільні та кільцеві. Ними виловлено 356 і 252 т риби відповідно. Сітками виловлено 107 т риби.

У складі виловленої риби переважали короп, сазан (434 т) та товстолобик (139 т). Карася виловлено 40 т, амура – 33 т, ляща – 24 т,  плоскирки – 17 т, щуки – 15 т, тарані – 11 т, синця – 6 т, по 3 т сома й окуня та по 1 т лина й судака.

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–квітні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 квітня 2019р. становила 1001,9 тис. осіб. Упродовж січня–березня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 3813 осіб.

Порівняно із січнем–березнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 332 особи.

Упродовж січня–березня 2019р. народилися 1523 малюки. Кількість померлих склала 5258 осіб.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У січні–березні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–березнем 2018р. зросла на 19,1% й становила 7421 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, виробництво електричного устатковання, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,7–1,2 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання й не перевищував 72% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–березні 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 109,7%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–березня 2019р. зменшилася на 5,2 млн.грн (на 30,1%) та на 1 квітня 2019р. становила 12 млн.грн, що дорівнює 0,8% від фонду оплати праці, нарахованого за березень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили  10,6 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–березня 2019р. на
973,4 тис.грн (на 8,4%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 7,4 млн.грн
(69,5% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 квітня 2019р. становила 878 осіб
(0,5% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому
12079 грн, що 1,6 раза більше від середньої заробітної плати, нарахованої
за березень 2019р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

У січні–березні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 32,5 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 20,7 тис., у сільській місцевості – 11,8 тис.

Сума призначених субсидій у січні–березні 2019р. становила  29,3 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 20,8 млн.грн, у сільській місцевості – 8,5 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство
в березні 2019р. становив 674,4 грн (у лютому 2019р. – 995,6 грн).

Крім того, у січні–березні 2019р. 6,8 тис. домогосподарств області було призначено субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях –  1,5 тис., у сільській місцевості – 5,3 тис. Сума призначених субсидій становила 20,5 млн.грн.

Середній розмір призначеної в березні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 3059,2 грн (у лютому 2019р. – 2962,2грн).

У січні–березні 2019р. сума субсидій, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 4,7 млн.грн.

У січні–березні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 1154,4 млн.грн, що становить 81,4% нарахованих за цей період сум. За постачання електричної енергії сплачено 205,7 млн.грн.

На кінець березня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 680 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 341,3 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 50,9 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення –
29,6 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 9 млн.грн, за постачання електричної енергії – 110,4 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–квітні 2019р. в області становив 103,2%, в Україні – 103,4%.

На продовольчому ринку найбільше (на 48,9%) подорожчали овочі, на 4,6–6,9% – макаронні вироби, продукти переробки зернових, хліб, масло, сири та фрукти. Водночас яйця знизилися в ціні на 21,1%, рис – на 5%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 5,8%, алкогольні напої – на 4,2%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій  збільшилися на 19,5%, опалення – на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті став дорожчим на 43%, у автодорожньому – на 6,1%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 6,5%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, мобільного зв’язку – на 13,2%, Інтернету – на 10,5%.

ПРОМИСЛОВІСТЬ 

У січні–квітні 2019р. порівняно із січнем–квітнем 2018р. індекс промислової продукції становив 95,9%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 106,1%, у переробній промисловості – 93,1%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 7%. Зменшилося виробництво молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 2,5%, виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 5,8%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 8,7%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 11,6%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 21,1%, яловичини і телятини, свіжих чи охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 25,1%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 29,4%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  42%,  масла  вершкового  жирністю   не більше 85% – на 51,9%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,5 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 63,7%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 85,3%, у виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності – 78,9%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 100,1%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 110,6%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 144,3%, у машинобудуванні – 81,1%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–квітня 2018р. склав 96,8%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–квітні 2019р., за розрахунками, становив 100,3% до січня–квітня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 103,9%, господарствах населення – 96,5%.

За розрахунками, на 1 травня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 192,0 тис. голів (на 3,3% менше 1 травня 2018р.),                    у т.ч. корів – 102,0 тис. (на 4,3% менше); свиней – 183,8 тис. (на 9,1% більше), овець і кіз – 41,4 тис. (на 3,5% менше), птиці всіх видів
3264,0 тис. голів (на 4,2% більше).

У господарствах населення утримувалося 43,6% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 55,9%; 39,6% – свиней, 94,4% – овець і кіз та 91,0% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–квітні 2019р. реалізовані                      на забій 18,3 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 7,0% більше, ніж у січні–квітні 2018р., вироблені 156,6 тис.т молока (на 1,2% менше) та
98,9 млн.шт яєць (на 0,5% менше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві як м’яса, так і молока становила 47,5%, яєць – 81,9%.

На 1 травня 2019р. в підприємствах, які вирощують, та підприємствах, що займаються зберіганням і переробленням культур зернових та зернобобових, було в наявності 888,8 тис.т зерна (на 46,5% більше проти 1 травня 2018р.), у т.ч. 786,1 тис.т кукурудзи, 56,9 тис.т пшениці, 16,6 тис.т ячменю, 5,4 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 42,5 тис.т (на 2,2% більше, ніж рік тому).

БУДІВНИЦТВО

У січні–квітні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 361,9 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–квітні 2019р. порівняно із січнем–квітнем 2018р. становив 209,7%.

Порівняно із січнем–квітнем 2018р. виробництво будівельної продукції зросло у 2,1 раза, у т.ч. з будівництва будівель – у 2,1 раза (житлових – на 94,8%,­ нежитлових – у 2,3 раза), інженерних споруд – на 92,2%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 83,3% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 8,6% та 8,1% відповідно.

У січні–березні 2019р. в області прийнято в експлуатацію 46 тис.м2 загальної площі житла (нове будівництво), з яких 13,4 тис.м(або 29,2% загального обсягу житла) відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію об’єктів, збудованих без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Мінрегіону від 03.07.2018 № 158 (далі – Порядок).

Загальна площа прийнятого в експлуатацію житла в січні–березні 2019р. порівняно із січнем–березнем 2018р. збільшилась у 2,3 раза, при цьому без урахування площі, прийнятої в експлуатацію відповідно до Порядку, – на 65,9%.

У міських поселеннях прийнято в експлуатацію 37,3 тис.м2 загальної площі  житла (81,2% загального обсягу), у сільській місцевості – 8,7 тис.м2 (18,8%). Обсяги прийнятого в експлуатацію житла в міських поселеннях порівняно із січнем–березнем 2018р. зросли у 2,6 раза, у сільській місцевості – на 70,2%.

Крім того, у січні–березні 2019р. в області прийнято в експлуатацію дачні та садові будинки нового будівництва загальною площею 2,2 тис.м2, з яких 1,7 тис.м2 – відповідно до Порядку. Загальна площа прийнятих в експлуатацію дачних і садових будинків порівняно із січнем–березнем 2018р. збільшилась у 2,3 раза.

 

КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

У січні–березні 2019р. підприємства та організації області за рахунок усіх джерел фінансування освоїли 1495,1 млн.грн капітальних інвестицій, що на 20,7% менше від обсягу капітальних інвестицій у січні–березні 2018р.

Найвагомішу частку капітальних інвестицій (99,1% загального обсягу) спрямовано в матеріальні активи.

Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 1200,9 млн.грн (80,3%).

Кредити банків та інші позики становили 91,1 млн.грн (6,1%), кошти населення на будівництво житла – 70,1 млн.грн (4,7%). За рахунок коштів державного бюджету освоєно  32,2 млн.грн (2,2%), місцевих бюджетів –        90,4 млн.грн (6%).

У структурі капітальних інвестицій за видами економічної діяльності переважало сільське, лісове та рибне господарство – 57,3% загального обсягу, на будівництво припадало 11,8%, на промисловість – 10,7%, на державне управління й оборону; обов’язкове соціальне страхування – 6%.

Частка освоєних капітальних інвестицій підприємствами оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів склала 3,3%, підприємствами транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 2,3%.

Капітальні інвестиції в житлове будівництво збільшилися на 35,6% порівняно із січнем–березнем 2018р.                                                            

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У січні–березні 2019р. експорт товарів становив 191845,7 тис.дол. США, імпорт – 95455,1 тис.дол. Порівняно із січнем–березнем 2018р. експорт збільшився на 6,9% (на 12323,7 тис.дол.), імпорт зменшився на 21,7% (на 26474,7 тис.дол.). Позитивне сальдо становило 96390,6 тис.дол. (у січні–березні 2018р. також позитивне – 57592,2 тис.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–березнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, готових харчових продуктів, деревини й виробів із деревини. Натомість зменшилася частка паперу та картону, текстильних матеріалів та текстильних виробів, взуття, насіння і плодів олійних рослин.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 96199,8 тис.дол., або 50,1% від загального обсягу експорту (у січні–березні 2018р. – 69723,1 тис.дол., або 38,8%), та збільшився порівняно із січнем–березнем 2018р. на 26476,7 тис.дол., або на 38%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн-членів ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Італії та Румунії.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Єгипту, Азербайджану, Білорусі, Туреччини та Ізраїлю.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 5,8 раза, Іспанії – в 1,9 раза, Нідерландів – на 21,9%; зменшився до Туреччини – на 40,9%, Єгипту – на 18,3%, Білорусі – на 11,4%, Ізраїлю – на 9,7%, Італії – на 8,1%, Румунії – на 1,3%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них, шкур необроблених, шкіри вичиненої. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, паперу та картону, текстильних матеріалів та текстильних виробів, мінеральних продуктів, недорогоцінних металів та виробів із них.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 41255,9 тис.дол., або 43,2% загального обсягу (у січні–березні 2018р. – відповідно 65885,1 тис.дол. та 54%), та зменшився проти січня–березня 2018р. на 24629,2 тис.дол., або на 37,4%.

         Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з

Німеччини, Литви, Італії та Великої Британії.

         Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Китаю, Російської Федерації, Бразилії та Індії.

Порівняно із січнем–березнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Великої Британії та Бразилії – в 1,9 раза з кожної, Індії – в 1,6 раза, Білорусі – на 10,1%; зменшився з Німеччини – у 2,6 раза, Російської Федерації – у 2,1 раза, Італії – на 32,1%, Литви – на 19,9%, Китаю – на 5,3%.

У січні–березні 2019р. експорт послуг становив 6660,2 тис.дол. США, імпорт – 8432,8 тис.дол. Порівняно із січнем–березнем 2018р. експорт збільшився на 4,3% (на 276,5 тис.дол.), імпорт – на 38,1%                             (на 2325,6 тис.дол.). Негативне сальдо становило 1772,6 тис.дол. (у січні–березні 2018р. позитивне – 276,5 тис.дол.).

У загальному обсязі експорту послуг порівняно із січнем–березнем 2018р. збільшилася частка ділових послуг. Натомість зменшилася частка послуг з переробки матеріальних ресурсів, транспортних послуг, у сфері телекомунікації, комп’ютерних та інформаційних.

Обсяг експорту послуг країнам Європейського Союзу становив 5036,6 тис.дол., або 75,6% від загального обсягу експорту (у січні–березні 2018р. – 5120,8 тис.дол., або 80,2%), та зменшився порівняно із січнем–березнем 2018р. на 84,2 тис.дол., або на 1,6%.

Основними партнерами в експорті послуг були Румунія, Нідерланди, США, Німеччина, Італія, Литва, Канада, Естонія та Чехія.

Проти січня–березня 2018р. зріс експорт послуг до Чехії, Естонії, США, Нідерландів, Литви; зменшився до Німеччини, Канади, Італії та Румунії.

У загальному обсязі імпорту збільшилася частка ділових послуг, роялті та інших послуг, пов’язаних із використанням інтелектуальної власності та транспортних. Зменшилася частка послуг пов’язаних із подорожами.

Імпорт послуг від країн Європейського Союзу становив 8019,2 тис.дол., або 95,1% (у січні–березні 2018р. – відповідно 5758,8 тис.дол. та 94,3%), та збільшився проти січня–березня 2018р. на 2260,4 тис.дол., або на 39,3%.

Основними партнерами в імпорті послуг були Велика Британія, Польща, Російська Федерація та Литва.

Порівняно із січнем–березнем 2018р. імпорт послуг зріс з усіх цих країн.

У січні–березні 2019р. в економіку Чернігівської області іноземними інвесторами із 4 країн світу вкладено 3016,6 тис.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу), унесених в економіку Чернігівської області з початку інвестування, на 1 квітня 2019р. становив 438253,9 тис.дол. США.

Інвестиції надійшли з 38 країн світу. З країн ЄС з початку інвестування внесено 417501,6 тис.дол. (95,3% загального обсягу акціонерного капіталу), з інших країн світу – 20752,3 тис.дол. (4,7%).

До основних країн-інвесторів, на які припадає 96,1% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Велика Британія, Польща, Кіпр, Нідерланди, Китай, Швейцарія, Латвія, Туреччина.

На підприємствах промисловості області зосереджено 91,8% загального обсягу прямих інвестицій, на підприємствах сільського, лісового та рибного господарства  – 4,3%, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 1,6%, тимчасового розміщування й організації харчування – 1,1%, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном – 0,4%.

 

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–квітні 2019р. становив 5964,3 млн.грн, що в порівнянних цінах на 1,4% більше від обсягу січня–квітня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–квітні 2019р. становив 3931,6 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–квітня 2018р. на 4,9%.

 

ТРАНСПОРТ

У січні–квітні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 319,3 млн.ткм, або 93% від обсягу січня–квітня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 643,9 тис.т вантажів, що становить 127,7% від обсягу січня–квітня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–квітень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 316,4 млн.ткм, який зменшився на 7,9% порівняно із січнем–квітнем 2018р. та перевезено 620,2 тис.т вантажів, що на 23% більше, ніж у січні–квітні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів у обсязі 23,7 тис.т.

У січні–квітні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 227,7 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 25,6 млн пасажирів, що становить, відповідно, 92,5% та 89,8% від обсягу січня–квітня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 12,3 млн пасажирів, що становить 89,6% рівня січня–квітня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 4,5 млн пасажирів (92,1% до січня–квітня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 13,3 млн пасажирів, що становить 89,9% рівня січня–квітня 2018р.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

До Всесвітнього дня охорони довкілля

У 2018р. від стаціонарних джерел забруднення підприємств області в повітряний басейн надійшло біля 30 тис.т забруднюючих речовин, що на 6% менше, ніж у 2017р. Викиди речовин, що належать до парникових газів, становили: метану – 9 тис.т, оксиду азоту – 24 т, крім того, діоксиду вуглецю – 1,7 млн.т.

На один квадратний кілометр території області в середньому потрапило  930 кг шкідливих речовин. Найбільшого антропогенного навантаження зазнали міста обласного значення, де викиди на 1 квадратний кілометр території значно перевищили середній рівень по області: у  Чернігові – у 182 рази, Ніжині –        у 21 раз, Прилуках – у 16 разів, Новгород-Сіверському – у 9 разів.

За попередніми даними у 2018р. на території області утворилося 717 тис.т відходів (на 2% менше, ніж у 2017р.), з них 73% – на підприємствах, решта – у домогосподарствах. За категоріями матеріалів майже третину становили відходи рослинного походження. Відходів І–ІІІ класу утворилося 780 т.

Протягом року утилізовано, оброблено (перероблено) 143 тис.т відходів, спалено для отримання енергії 14 тис.т.

На початок 2019р. в спеціально відведених місцях чи об’єктах накопичено майже 12 млн.т відходів (на 4% більше, ніж рік тому), з них 81% – у м.Чернігові.

         У 2018р. на охорону навколишнього природного середовища підприємствами, організаціями та установами, зареєстрованими в Чернігівській області, було витрачено 453 млн.грн, що на 36% більше, ніж у 2017р. Зокрема, 42% коштів витрачено на очищення зворотних вод, 25% – на поводження з відходами, 14% – на збереження біорізноманіття і середовища існування,     13% – на охорону атмосферного повітря і проблеми зміни клімату.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Демографічна ситуація в Чернігівській області

в січні–березні 2019 року

 

На 1 квітня 2019 року чисельність наявного населення Чернігівської області, за оцінкою, становила 1001,9 тис. осіб, з яких 65% проживали в міських поселеннях. З початку року кількість жителів зменшилася на 3,8 тис. осіб.

У січні–березні 2019 року на Чернігівщині з’явилися на світ 1523 малюки (787 хлопчиків та 736 дівчаток). Дві третини дітей народилися в міських родинах. На кожну тисячу населення припадало 6,2 новонароджених. У межах області показник народжуваності коливався від 4,0‰ в Талалаївському районі до 7,9‰ в Носівському.

Майже половина жінок (45%) народили первістків, 39% – стали мамами вдруге, а кожна шоста жінка народила третю й більше за рахунком дитину. Середній вік матері на час народження дитини склав 28 років. Кожен четвертий малюк народжений жінками, які не перебували в зареєстрованому шлюбі.

З початку року в області померли 5258 осіб (2465 чоловіків та 2793 жінки). Рівень смертності становив 21,2 померлих у розрахунку на 1000 наявного населення. Середній вік померлих чоловіків – 67 років, жінок – 78 років.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції у квітні 2019р. в області становив 100,8%, в Україні – 101%.

На споживчому ринку області у квітні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%. Найбільше (на 12,9%) подорожчали овочі, на 1–2,3% – сири, риба та продукти з риби, хліб, масло, м'ясо та м’ясопродукти. Водночас яйця знизилися в ціні на 12,9%, фрукти – на 4,6%.

Алкогольні напої подорожчали на 1,1%, тютюнові вироби – на 0,4%.

Вартість проїзду в залізничному пасажирському транспорті збільшилася на 10,5%, паливо та мастила зросли в ціні на 2,9%.

Мобільний зв'язок став дорожчим на 3,5%. 

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Оплата населенням області

житлово-комунальних послуг

у березні 2019 року

 

У березні 2019 року жителями області сплачено за житлово-комунальні послуги 495 млн.грн, що становить 107% нарахованих за цей період сум (за рахунок погашення боргу попередніх періодів), за електроенергію – 98 млн.грн. Середні нарахування на одного власника особового рахунку за житлово-комунальні послуги (з урахуванням електроенергії) становили 2335 грн.

На кінець березня 2019 року населення області заборгувало за постачання природного газу 680 млн.грн, за централізоване опалення та постачання       гарячої води – 341 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 51 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 30 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 9 млн.грн,            за постачання електричної енергії – 110 млн.грн.

Борги 3 місяці і більше за централізоване опалення та постачання гарячої води мали 37% користувачів, за постачання природного газу – 28%, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 20%, за вивезення побутових відходів – 10%, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 11%, за постачання електричної енергії – 3%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–березні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

 

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 березня 2019р. становила 1002,9 тис. осіб. Упродовж січня–лютого 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 2802 особи.

Порівняно із січнем–лютим 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 550 осіб.

Упродовж січня–лютого 2019р. народилося 1013 малюків. Кількість померлих склала 3773 особи.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

 

У січні–лютому 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій
(з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем–лютим 2018р. зросла на 18,2% й становила 7236 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, виробництво електричного устатковання, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,6–1,3 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався в тимчасовому розміщуванні й організації харчування, у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин      і устатковання й не перевищував 73,1% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні–лютому 2019р. порівняно з відповідним періодом 2018р. становив 108,7%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня–лютого 2019р. зменшилася на 5,6 млн.грн (на 32,7%) та на 1 березня 2019р. становила 11,6 млн.грн, що дорівнює 0,9% від фонду оплати праці, нарахованого за лютий 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили               7,7 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня–лютого 2019р. на
3,8 млн.грн (на 33,2%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 5,1 млн.грн
(66,6% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 березня 2019р. становила 830 осіб
(0,5% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому
9323 грн, що на 27,9% більше від середньої заробітної плати, нарахованої
за лютий 2019р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

 

У січні–лютому 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 23,1 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 16,1 тис., у сільській місцевості – 7 тис.

Сума призначених субсидій у січні–лютому 2019р. становила  23 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 15,8 млн.грн, у сільській місцевості – 7,2 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство
в лютому 2019р. становив 995,6 грн (у січні 2019р. – 994,1 грн).

Крім того, у січні–лютому 2019р. 1,1 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях – 0,2 тис., у сільській місцевості – 0,9 тис.

Середній розмір призначеної в лютому 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 2962,2 грн (у січні 2019р. – 2773,3 грн).

У січні–лютому 2019р. сума субсидій готівкою, отриманих домогосподарствами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 2,6 млн.грн.

У січні–лютому 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 659,6 млн.грн, що становить 69% нарахованих за цей період сум. За постачання електричної енергії сплачено 107,4 млн.грн.

На кінець лютого 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 715,4 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 348,1 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 46,4 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення –
26,1 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 8,5 млн.грн, за постачання електричної енергії – 125,9 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

 

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–березні 2019р. в області, як і в Україні, становив 102,4%.

На продовольчому ринку області найбільше (на 31,9%) подорожчали овочі, на 0,9–12% – олія соняшникова, масло, молоко та сири, макаронні вироби, хліб, продукти переробки зернових, фрукти. Водночас яйця знизилися в ціні на 9,4%, рис – на 2,5%, м’ясо та м’ясопродукти – на 1,3%, цукор – на 0,9%.

 Тютюнові вироби зросли в ціні на 5,4%, алкогольні напої – на 3,1%.

Ціни (тарифи) на утримання будинків та прибудинкових територій збільшилися на 19,5%, гарячу воду та опалення – на 17,2%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті подорожчав на 29,4%, у автодорожньому – на 6,1%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 9,2%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, Інтернету – на 10,5%, мобільного зв’язку – на 9,4%.

Послуги у сфері освіти подорожчали на 10,2%, у сфері охорони здоров’я – на 2,5%.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

 

У січні–березні 2019р. порівняно із січнем–березнем 2018р. індекс промислової продукції становив 95%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва проти минулорічного показника склали 106,5%, у переробній промисловості – 91,8%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції зменшився на 8,2%. Зменшилося виробництво молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 6,4%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 8,3%, виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 11,1%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 16,7%, яловичини і телятини, свіжих чи охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 20%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 20,3%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 31,1%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  42,6%,  масла  вершкового  жирністю   не більше 85% – на 49,3%.

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафінованих (крім хімічно модифікованих) у 4,3 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 55,2%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів індекс промислової продукції становив 83,4%, у виготовленні виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності – 76,9%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 99,3%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 108,1%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 149,1%, у машинобудуванні – 79,3%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції проти січня–березня 2018р. склав 95,6%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

 

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–березні 2019р., за розрахунками, становив 100,4% до січня–березня 2018р., у т.ч. в підприємствах – 103,8%, господарствах населення – 96,5%.

За розрахунками, на 1 квітня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 193 тис. голів (на 3,4% менше 1 квітня 2018р.), у т.ч. корів – 99,4 тис. (на 6,2% менше); свиней – 190,2 тис. (на 10,3% більше), овець і кіз – 35,6 тис. (на 7,5% менше), птиці всіх видів
3135,1 тис. голів (на 0,3% менше).

У господарствах населення утримувалося 43,3% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. 54,5% – корів; 41,9% – свиней, 93% – овець і кіз та 94,5% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–березні 2019р. реалізовані на забій 12,5 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 2,5% більше, ніж у січні–березні 2018р., вироблені 106,2 тис.т молока (на 1,1% менше) та
63,5 млн.шт яєць (на 0,6% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 48%, молока – 43,2%, яєць – 77,6%.

На 1 квітня 2019р. в підприємствах, які вирощують зернові і зернобобові, соняшник, та підприємствах, що займаються їхнім зберіганням та переробленням, були в наявності 1087,3 тис.т зерна (на 27% більше проти 1 квітня 2018р.), у т.ч. 950,6 тис.т кукурудзи, 75,5 тис.т пшениці, 20,4 тис.т ячменю, 6,6 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 61,2 тис.т (на 12,1% менше, ніж рік тому).

 

 

БУДІВНИЦТВО

 

У січні–березні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 253,8 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–березні 2019р. порівняно із січнем–березнем 2018р. становив 215,8%.

   Порівняно із січнем–березнем 2018р. виробництво будівельної продукції зросло у 2,2 раза, у т.ч. з будівництва будівель – у 2,2 раза (житлових – на 78,1%,­ нежитлових – у 2,8 раза), інженерних споруд – на 64,9%.

         Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 83,1% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 8,3% та 8,6% відповідно.

 

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

У січні–лютому 2019р. експорт товарів становив 128,5 млн.дол. США, імпорт – 58,1 млн.дол. Порівняно із січнем–лютим 2018р. експорт збільшився на 15,3% (на 17,1 млн.дол.), імпорт зменшився на 26,7% (на 21,2 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 70,4 млн.дол. (у січні–лютому 2018р. також позитивне – 32,1 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем–лютим 2018р. збільшилася частка зернових культур, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, готових харчових продуктів. Натомість зменшилася частка насіння і плодів олійних рослин, текстильних матеріалів та текстильних виробів, взуття, деревини й виробів із деревини.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 65,9 млн.дол., або 51,3% від загального обсягу експорту (у січні–лютому 2018р. – 46,5 млн.дол., або 41,7%), та збільшився порівняно із січнем–лютим 2018р. на 19,4 млн.дол., або на 41,9%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Румунії, Італії та Литви.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Єгипту, Азербайджану, Ізраїлю, Білорусі та Туреччини.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану в 6,6 раза, Іспанії та Литви – у 2,1 раза до кожної, Єгипту та Нідерландів – в 1,6 раза до кожної, Ізраїлю – на 8,3%, Румунії – на 8,1%; зменшився до Туреччини – у 2 рази, Італії – на 32,4%, Білорусі – на 20,1%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка готових харчових продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, шкур необроблених, шкіри вичиненої, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них. Зменшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, мінеральних продуктів, паперу та картону, текстильних матеріалів та текстильних виробів, недорогоцінних металів та виробів із них.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 25,9 млн.дол., або 44,5% загального обсягу (у січні–лютому 2018р. – відповідно 46,1 млн.дол. та 58,1%), та зменшився проти січня–лютого 2018р. на 20,2 млн.дол., або на 43,9%.

         Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з

Німеччини, Литви, Італії, Польщі, Нідерландів та Великої Британії.

         Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Китаю, Бразилії, Російської Федерації та США.

Порівняно із січнем–лютим 2018р. імпорт товарів збільшився з Бразилії – у 2 рази, Великої Британії – на 24,4%, Китаю – на 6,3%, Білорусі – на 5,1%; зменшився з Німеччини – у 3,4 раза, Російської Федерації – у 2 рази, Нідерландів – на 23,9%, США – на 21,7%, Литви – на 20,3%, Польщі – на 16,1%, Італії – на 4,2%.

 

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

 

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–березні 2019р. становив 4449,9 млн.грн, що в порівнянних цінах на 2% більше від обсягу січня–березня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–березні 2019р. становив 2933,3 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–березня 2018р. на 5,5%.

 

ТРАНСПОРТ

 

У січні–березні 2019р. вантажооборот підприємств транспорту становив 230,4 млн.ткм, або 91,1% від обсягу січня–березня 2018р. Підприємствами  транспорту перевезено 464,2 тис.т вантажів, що становить 125,8% від обсягу січня–березня 2018р.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–березень 2019р. виконано вантажооборот в обсязі 228,8 млн.ткм, який зменшився на 9,5% порівняно із січнем–березнем 2018р. та перевезено 451,6 тис.т вантажів, що на 22,4% більше, ніж у січні–березні 2018р.

Річковим транспортом перевезено вантажів в обсязі 12,6 тис.т.

У січні–березні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 170,4 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 19,2 млн пасажирів, що становить, відповідно, 93,7% та 90% від обсягу січня–березня 2018р.

 

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 9,2 млн пасажирів, що становить 90,5% рівня січня–березня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 3,4 млн пасажирів (92,2% до січня–березня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 10 млн пасажирів, що становить 89,6% рівня січня–березня 2018р.

 

Головне управління статистики

у Чернігівській області

 

Заробітна плата в області

в березні 2019 року

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників   підприємств, установ та організацій Чернігівської області в березні 2019 року  становила 7794 грн. Це в 1,9 раза вище мінімальної заробітної плати (4173 грн) та на 20,9% – ніж рік тому.

Реальна заробітна плата (з урахуванням змін споживчих цін) порівняно з березнем 2018 року зросла на 11,6%.

За видами економічної діяльності, де сконцентрована основна частка зайнятих працівників нашої області, середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників становила: у сільському господарстві – 9124 грн,
у промисловості – 8775 грн, в освіті – 6957 грн, в охороні здоров’я – 6015 грн.

Серед регіонів України найвищий рівень оплати праці спостерігався          в м.Києві (16207 грн), найнижчий – у Тернопільській (7676 грн) та Чернівецькій (7437 грн) областях.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

Стан виплати заробітної плати

працівникам Чернігівської області

на 1 квітня 2019 року

 

Обсяги невиплаченої заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій Чернігівської області на 1 квітня 2019 року зафіксовано на рівні 12,0 млн.грн.

Основна частина загальної суми боргу (88%, або 10,6 млн.грн) припадає на економічно активні підприємства області, решта – на підприємства, які призупинили свою економічну діяльність (неактивні), та підприємства-банкрути.

Головними боржниками з невиплати заробітної плати залишаються промислові підприємства (71%). На підприємствах обласного центру утворено 74% загальної суми боргу, на підприємствах м.Ніжина – 22%.

На початок квітня вчасно не отримали заробітну плату майже тисяча працівників,  кожному з яких заборговано в середньому 12079 грн.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Заклади професійної освіти

Чернігівської області

 

На кінець 2018р. на Чернігівщині діяли 17 закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Кількість учнів та слухачів у них становила     4371 особу, з них 98% – випускники навчальних закладів, що проходили первинну професійну підготовку, решта – незайняте населення та працівники підприємств, які підвищували свою кваліфікацію або проходили професійне навчання. Більше половини учнів та слухачів були у віці 17–18 років, за статтю переважали чоловіки (64%).

Із числа учнів, слухачів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які проходили первинну професійну підготовку, кожен п’ятий мав тільки одного з батьків, 6% – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, по 2% – діти з малозабезпечених сімей, неблагополучних сімей та особи з інвалідністю. Майже дві третини (63%) учнів разом із професією здобували повну загальну середню освіту.

У 2018р. закладами професійної (професійно-технічної) освіти на навчання прийнято 2649 осіб, серед яких понад три чверті – випускники навчальних закладів, решта – незайняте населення та працівники підприємств.

За рік випущено 2918 кваліфікованих спеціалістів, з яких можуть працювати в галузях промисловості – 35%, торгівлі й громадського харчування – 17%, будівництва та житлово-комунального господарства    і невиробничих видів побутового обслуговування населення – по 13%, транспорту – 12%, сільського господарства – 11%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

Тетяна Дядечко 774892

Про надання населенню області

субсидій у березні 2019 року 

 

У січні–березні 2019 року за державною допомогою на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг до органів соціального захисту населення звернулося 30,3 тис. домогосподарств Чернігівської області. Відділами субсидій було задоволено 107% звернень (з урахуванням призначень за заявами 2018 року).

У березні 2019 року субсидії на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг отримували 38% домогосподарств області. Середній розмір такої допомоги, призначеної на одну родину, становив 674 грн, що на 71% більше, ніж у березні 2018 року.

Крім того, у січні–березні 2019 року 6,8 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Середній розмір допомоги в розрахунку на одне домогосподарство в березні 2019 року порівняно з березнем 2018 року майже не змінився і становив 3059 грн.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Зареєстрований ринок праці Чернігівської області в березні 2019 року

 

За даними державної служби зайнятості, кількість зареєстрованих безробітних на кінець березня 2019 року становила майже 12 тис. осіб (на 2% більше, ніж рік тому). З них  84% отримували допомогу з безробіття.

Більше половини від загальної кількості безробітних – жінки, 27% – молодь у віці до 35 років.

На кінець березня 2019 року роботодавцями до державної служби зайнятості заявлено понад 2 тис. вакансій. На одне вільне робоче місце претендували 5 осіб.

Найбільшим попитом користувалися кваліфіковані робітники   з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою  технологічного устаткування, складання устаткування та машин (26% від загальної кількості заявлених вакансій), кваліфіковані робітники з інструментом (16%), а найменшим – технічні службовці (2%), кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства (3%).

Середній розмір допомоги з безробіття в березні 2019р. складав 3149 грн.

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Шлюби на Чернігівщині

у 2018 році

 

У 2018 році на весільний рушник стали 5028 пар молодят, що на 11% менше, ніж рік тому, та в розрахунку на 1000 наявного населення становить 5 шлюбів.

Три чверті шлюбів припадає на міські поселення. Найчастіше реєстрували свої стосунки подружжя в обласному центрі (6,4 шлюба в розрахунку на 1000 наявного населення). Найменш активними були молодята Коропського та Талалаївського районів (по 3,1).

Серед тих хто одружився, ніколи не перебували в шлюбі 70% чоловіків та 67% жінок. Жінки частіше, ніж чоловіки, зв’язували себе шлюбними узами повторно. Серед жінок, які повторно взяли шлюб, 173 вдови, серед чоловіків – 88 вдівців.

Привабливим для весілля наречені нашої області вважали період із липня по вересень. Саме тоді зареєстровано 38% усіх шлюбів. Найменш активними молодята були в березні (4% всіх шлюбів).

Кількість зареєстрованих розлучень у минулому році становила  майже 5 тис.

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області


Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в березні 2019р. в області становив 100,8%, в Україні – 100,9%.

На споживчому ринку області в березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,2%. Найбільше (на 3,7%) подорожчали овочі,  на 3% – фрукти, на 1,1–1,7% – продукти переробки зернових, цукор, хліб, макаронні вироби. Водночас яйця знизилися в ціні на 5,3%, свинина – на 4,5%, молоко – на 1%, рис та олія соняшникова – на 0,8%.

Тютюнові вироби подорожчали на 1,3%, алкогольні напої – на 0,2%.

Ціни на утримання будинків та прибудинкових територій зросли на 19,5%, холодну воду – на 8,8%, каналізацію – на 6,1%.

Вартість проїзду в залізничному пасажирському транспорті підвищилася на 12%, паливо та мастила зросли в ціні на 1%.

Фінансові послуги подорожчали на 8,9%, мобільний зв’язок –  на 6%.

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Народжуваність на

Чернігівщині у 2018 році

У 2018 році в Чернігівській області народилися 6854 малюки. Це на 9% менше, ніж у попередньому році. Щоденно на світ з’являлися, у середньому,       19 малюків. На 100 народжених дівчаток припадає 108 хлопчиків. Двійнятами поповнилися майже 80 родин.

Інтенсивність народжень коливалася від 5,1 немовлят у розрахунку на 1000 наявного населення в Срібнянському районі до 7,6 – у Бобровицькому. У міських поселеннях показник народжуваності традиційно вище, ніж у сільській місцевості (7,0 проти 6,3).

Близько половини жінок, які народжували, стали мамами вперше, більше третини (37%) – удруге, а кожна сьома жінка народила третю й більше за рахунком дитину. Середній вік матері при народженні дитини становив 28 років, а мам, які народили первістків – 26 років.

У 2018 році 22% немовлят народилися в матерів-одиначок або в батьків, шлюб яких не зареєстрований. У міських поселеннях кожна п’ята дитина народилася поза шлюбом, у сільській місцевості – майже кожна третя.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в січні–лютому 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

 

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 лютого 2019р. становила 1004 тис. осіб. Упродовж січня 2019р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 1767 осіб.

Порівняно із січнем 2018р. обсяг природного скорочення збільшився на 438 осіб.

Упродовж січня 2019р. народилося 566 малюків. Кількість померлих склала 2186 осіб.

 

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У січні 2019р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно із січнем 2018р. зросла на 17,8%    й становила 7184 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: фінансова та страхова діяльність, державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виробництво коксу та продуктів нафтоперероблення, виробництво електричного устатковання, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області в 1,7–1,3 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався в тимчасовому розміщуванні й організації харчування, у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин      і устатковання й не перевищував 74,4% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати в січні 2019р. порівняно із січнем 2018р. становив 108,2%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж січня 2019р. зменшилася на 5 млн.грн (на 28,9%) та на 1 лютого 2019р. становила 12,2 млн.грн, що дорівнює 0,9% від фонду оплати праці, нарахованого за січень 2019р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили 8,5 млн.грн. Їхні розміри зменшилися впродовж січня 2019р. на 3,1 млн.грн  (на 26,5%). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 6,2 млн.грн (73,2% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 лютого 2019р. становила 1017 осіб (0,6% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 8367 грн, що на 16,5% більше від середньої заробітної плати, нарахованої за січень 2019р.

 

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

 

У січні 2019р. призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг 16,4 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 11,2 тис., у сільській місцевості – 5,2 тис.

Сума призначених субсидій у січні 2019р. становила 16,3 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 10,6 млн.грн, у сільській місцевості –
5,7 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство в січні 2019р. становив 994,1 грн (у грудні 2018р. – 678,8 грн).

Крім того, у січні 2019р. 0,4 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях –
0,1 тис., у сільській місцевості – 0,3 тис.

Середній розмір призначеної в січні 2019р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 2773,3 грн (у грудні 2018р. – 2624,6 грн).

У січні 2019р. сума субсидій готівкою, отриманих домогосподарствами на  придбання  скрапленого  газу, твердого  та рідкого пічного побутового палива, становила 1,5 млн.грн.

У січні 2019р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 335,2 млн.грн, що становить 82,7% нарахованих за цей період сум. За постачання електричної енергії сплачено 62,5 млн.грн.

На кінець січня 2019р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 544,6 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 307 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 39,2 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 19,9 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 7,2 млн.грн, за постачання електричної енергії – 85,5 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

 

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні–лютому 2019р. в області становив 101,6%, в Україні – 101,5%.

На продовольчому ринку найбільше (на 27,2%) подорожчали овочі, на 2,1–8,8% – макаронні вироби, масло, молоко та сири, продукти переробки зернових, хліб та фрукти. Водночас яйця знизилися в ціні на 4,3%, цукор – на 2,4%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 4%, алкогольні напої – на 2,9%.

Ціни (тарифи) на опалення збільшилися на 17,4%, гарячу воду – на 16,3%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті подорожчав на 15,6%, у автодорожньому – на 6%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 10,1%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, Інтернету – на 10,5%, мобільного зв’язку – на 3,2%.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

 

У січні–лютому 2019р. порівняно із січнем–лютим 2018р. індекс промислової продукції становив 91,2%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва склали 106,9%, у переробній промисловості – 84,8%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції склав 79,3%. Зменшилося виробництво хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання на 5,4%, сиру свіжого неферментованого (недозрілого і невитриманого; уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 7,8%, виробів ковбасних та подібних продуктів з м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 12,8%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 15,9%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 20%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 26%, яловичини і телятини, свіжих чи охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 28,5%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на  33,9%,  масла  вершкового  жирністю   не більше 85% – на 48,8%,

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафіновановиних (крім хімічно модифікованих) у 3,1 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 88,9%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів обсяг промислової продукції склав 82,7%, у виготовленні виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності – 77,6%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 109%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 102,2%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 152,1%, у машинобудуванні – 79,8%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції склав 98%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

 

Індекс сільськогосподарської продукції в січні–лютому 2019р., за розрахунками, становив 101,8% до січня–лютого 2018р., у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 105,7%, господарствах населення – 96,5%.

За розрахунками, на 1 березня 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби була 185,7 тис. голів (на 4,3% менше 1 березня 2018р.), у т.ч. корів – 98,4 тис. (на 6,5% менше); свиней – 190,5 тис. (на 8,3% більше), овець і кіз – 29,8 тис. (на 3,2% менше), птиці всіх видів
3275,7 тис. голів (на 4% більше).

У господарствах населення утримувалося 41,5% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. 54,1% – корів; 41,9% – свиней, 91,6% – овець і кіз та 92,7% – птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні–лютому 2019р. реалізовані на забій 9 тис.т худоби та птиці (у живій масі), що на 2,3% більше, ніж у січні–лютому 2018р., вироблені 63,1 тис.т молока (на 0,8% менше) та
31 млн.шт яєць (на 2% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 53,3%, молока – 39%, яєць – 68,4%.

На 1 березня 2019р. в підприємствах, які вирощують зернові і зернобобові, соняшник, та підприємствах, що займаються їхнім зберіганням та переробленням, були в наявності 1414,8 тис.т зерна (на 15,6% більше проти 1 березня 2018р.), у т.ч. 1246,5 тис.т кукурудзи,
100,2 тис.т пшениці, 23,9 тис.т ячменю, 8,1 тис.т жита. Насіння соняшнику зберігалося 81,7 тис.т (на 10,9% менше, ніж рік тому).

 

БУДІВНИЦТВО

 

 У січні–лютому 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 165,1 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні–лютому 2019р. порівняно із січнем–лютим 2018р. становив 214,5%.

Порівняно із січнем–лютим 2018р. виробництво будівельної продукції зросло у 2,1 раза, у т.ч. з будівництва будівель – у 2,3 раза (житлових – на 91,1%,­ нежитлових – у 2,8 раза), інженерних споруд – на 38%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 86,7% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 5,6% та 7,7% відповідно.

 

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

У січні 2019р. експорт товарів становив 74,7 млн.дол. США, імпорт – 28,7 млн.дол. Порівняно із січнем 2018р. експорт збільшився на 24,8% (на 14,9 млн.дол.), імпорт зменшився на 15,5% (на 5,3 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 46 млн.дол. (у січні 2018р. також позитивне – 25,9 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно із січнем 2018р. збільшилася частка зернових культур, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, готових харчових продуктів. Натомість зменшилася частка насіння і плодів олійних рослин, текстильних матеріалів та текстильних виробів, взуття, деревини й виробів із деревини.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 38,6 млн.дол., або 51,7% від загального обсягу експорту (у січні 2018р. – 26,1 млн.дол., або 43,7%), та збільшився порівняно із січнем 2018р. на 12,5 млн.дол., або на 47,8%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Іспанії, Нідерландів, Румунії, Італії та Литви.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Азербайджану, Єгипту, Ізраїлю, Білорусі та Тунісу.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Азербайджану у 8,5 раза, Іспанії – у 3,7 раза, Єгипту – у 3,5 раза, Литви – у 3,3 раза, Ізраїлю – в 1,8 раза, Нідерландів – на 22,1%, Румунії – на 20,7%; зменшився до Італії – на 46,3%, Тунісу – на 38,4%, Білорусі – на 14,5%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка засобів наземного транспорту, крім залізничного, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, готових харчових продуктів, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, шкур необроблених, шкіри вичиненої. Зменшилася частка текстильних матеріалів та текстильних виробів, мінеральних продуктів, паперу та картону, недорогоцінних металів та виробів із них, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 12,7 млн.дол., або 44,1% загального обсягу (у січні 2018р. – відповідно 16,3 млн.дол. та 48%), та зменшився проти січня 2018р. на 3,6 млн.дол., або на 22,4%.

Серед країн ЄС найвагоміші імпортні поставки товарів надходили з

Німеччини, Литви, Італії, Польщі, Великої Британії та Нідерландів.

Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Китаю, Бразилії, Російської Федерації та США.

Порівняно із січнем 2018р. імпорт товарів збільшився з Великої Британії – в 1,9 раза, Бразилії – в 1,6 раза, Нідерландів – на 31,9%, Китаю – на 19,7%, Німеччини – на 7%; зменшився з Російської Федерації – на 48,1%, Литви – на 42,1%, США – на 36,7%, Польщі – на 21,2%, Білорусі – на 13,6%, Італії – на 3,5%.

 

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

 

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні–лютому 2019р. становив 2848,8 млн.грн, що в порівнянних цінах на 1,6% більше від обсягу січня–лютого 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні–лютому 2019р. становив 1877,9 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня–лютого 2018р. на 5,2%.

 

ТРАНСПОРТ

 

У січні–лютому 2019р. вантажооборот підприємств автомобільного транспорту становив 140,9 млн.ткм, або 89,2% від обсягу січня–лютого 2018р. Підприємствами автомобільного транспорту перевезено 275,1 тис.т вантажів, що становить 118,3% від обсягу січня–лютого 2018р.

У січні–лютому 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 110,6 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 12,5 млн пасажирів, що становить, відповідно, 93,5% та 89,4% від обсягу січня–лютого 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 6 млн пасажирів, що становить 91,5% рівня січня–лютого 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 2,2 млн пасажирів (92,2% до січня–лютого 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 6,5 млн пасажирів, що становить 87,5% рівня січня–лютого 2018р.

 

Головне управління статистики

у Чернігівській області

 

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в лютому 2019р.            в області становив 100,7%, в Україні – 100,5%.

На споживчому ринку області в лютому ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,7%. Найбільше (на 5,9%) подорожчали овочі,  на 5,7% – фрукти, на 1,1–2,2% – сири, сало, хліб та продукти переробки зернових. Водночас яйця знизилися в ціні на 6%, свинина – на 2,4%, цукор – на 1%.

Алкогольні напої та тютюнові вироби подорожчали на 2,3%.

Паливо та мастила знизилися в ціні на 3,1%, проте вартість проїзду в автодорожньому пасажирському транспорті зросла на 1,5%.

Інтернет став дорожчим на 4,6%, мобільний зв’язок – на 3,2%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

ТВАРИННИЦТВО ОБЛАСТІ

За попередніми даними, на початок 2019р. в усіх категоріях господарств Чернігівщини було 177 тис. голів великої рогатої худоби, у т.ч. корів –
103 тис., це 6 місце в рейтингу регіонів України. Проти попереднього року поголів’я великої рогатої худоби зменшилося на 4%, у т.ч. корів – на 1%.

Кількість свиней зросла на 3% і становила 181 тис. голів, птиці – на 4% (3619 тис. голів), овець та кіз зменшилася на 6% (27 тис. голів).

Підприємства області на початок 2019р. утримували 60% великої рогатої худоби, 44% корів, 54% свиней, 9% овець та 7% птиці.

     У 2018р. господарствами області реалізовано худоби та птиці на забій у живій масі 49 тис. тонн (на 4% менше в порівнянні з 2017р.), молока вироблено 537 тис. тонн (на 2% менше), яєць одержано 296 млн. штук (на 3% більше попереднього року).

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

в січні 2019 року

НАСЕЛЕННЯ

Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 січня 2019р. становила 1005,8 тис. осіб. Упродовж 2018р. кількість жителів Чернігівщини зменшилася на 14333 особи.

Порівняно з 2017р. обсяг природного скорочення збільшився на 1167 осіб.

Упродовж 2018р. народилися 6854 малюки. Кількість померлих склала 19304 особи.

РИНОК ПРАЦІ

За даними державної служби зайнятості, кількість зареєстрованих безробітних на кінець січня 2019р. становила 12,5 тис. осіб, з них допомогу по безробіттю отримували 84,2%.

Більше половини (55,4%) від загальної кількості безробітних становили жінки.

Рівень зареєстрованого безробіття в цілому в області на кінець січня 2019р. становив 2,1% населення працездатного віку. Цей показник був вищим серед населення сільської місцевості (2,7%) порівняно  з жителями міських поселень (1,8%).

Середньооблікова кількість безробітних, які отримували допомогу у зв’язку з безробіттям у січні 2019р., становила 10,6 тис. осіб. Середній розмір допомоги з безробіття складав 2992 грн, що дорівнює 71,7% законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати (4173 грн).

Кількість вакансій, заявлених роботодавцями до державної служби зайнятості, упродовж січня 2019р. збільшилася на 17,7% й на кінець місяця становила 1,4 тис.

За професійними групами найбільша кількість вакансій на кінець січня 2019р. спостерігалася серед кваліфікованих робітників з інструментом (18,7% від загальної кількості заявлених вакансій), професіоналів (17,1%), а найменша – серед кваліфікованих робітників сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства (1,9%), технічних службовців (3,3%).

Навантаження зареєстрованих безробітних на одну вакансію в  цілому по області зменшилося з 10 осіб на кінець грудня 2018р. до 9 осіб на кінець січня 2019р.

ДОХОДИ НАСЕЛЕННЯ

У 2018р. середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) порівняно з 2017р. зросла на 24,1% й становила 6995 грн.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці відносилися: державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування, фінансова та страхова діяльність, сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство, а серед промислових видів діяльності – добувна промисловість і розроблення кар’єрів, виготовлення виробів із деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність, де заробітна плата перевищила середній показник в економіці області
в 1,6–1,2 раза.

Найнижчий рівень заробітної плати спостерігався у сфері творчості, мистецтва та розваг, у виробництві меблів, іншої продукції, ремонті і монтажі машин і устатковання, у тимчасовому розміщуванні й організації харчування й не перевищував 69,7% середнього показника в області.

Індекс реальної заробітної плати у 2018р. порівняно з 2017р. становив 111,7%.

Загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати впродовж 2018р. зросла на 7,2 млн.грн (в 1,7 раза) та на 1 січня 2019р. становила 17,2 млн.грн, що дорівнює 1,1% від фонду оплати праці, нарахованого за грудень 2018р.

Борги працівникам економічно активних підприємств становили 11,6 млн.грн. Їхні розміри збільшилися впродовж 2018р. на 5,6 млн.грн
(в 1,9 раза). Найбільша заборгованість серед економічно активних підприємств спостерігалася в промисловості – 6,6 млн.грн (56,7% загальної суми).

Кількість працівників економічно активних підприємств, які вчасно не отримали заробітну плату, на 1 січня 2019р. становила 863 особи
(0,5% загальної кількості штатних працівників, зайнятих в економіці області).

Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 13417 грн, що в 1,7 раза більше від середньої заробітної плати, нарахованої за грудень 2018р.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

У 2018р. призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 323,4 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 221,9 тис., у сільській місцевості – 101,5 тис.

Сума призначених субсидій у 2018р. становила 123,4 млн.грн, з неї в міських поселеннях – 92,6 млн.грн, у сільській місцевості – 30,8 млн.грн.

Середній розмір призначеної субсидії на одне домогосподарство в грудні 2018р. становив 678,8 грн (у груді 2017р. – 1114,5 грн).

Крім того, у 2018р. 36,8 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з них у міських поселеннях – 6,3 тис., у сільській місцевості – 30,5 тис.

Середній розмір призначеної в грудні 2018р. субсидії цього виду на одне домогосподарство становив 2624,6 грн (у грудні 2017р. – 1932,3 грн).

У 2018р. сума субсидій готівкою, отриманих домогосподарствами для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 122,3 млн.грн.

У 2018р. населенням області сплачено за житлово-комунальні послуги 1792,1 млн.грн, що становить 75,2% нарахованих за цей період сум. За постачання електричної енергії сплачено 665,2 млн.грн.

На кінець 2018р. заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 543,7 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 237,5 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 38,6 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 21,9 млн.грн, за вивезення побутових відходів – 6,1 млн.грн, за постачання електричної енергії – 69,8 млн.грн.

 

СПОЖИВЧІ ЦІНИ

Індекс споживчих цін (індекс інфляції) у січні 2019р. в області становив 100,9%, в Україні – 101%.

Найбільше (на 20,1%) подорожчали овочі, на 1,2–2,9% – макаронні вироби, хліб, яйця, сири, масло, молоко та фрукти. Водночас рис знизився в ціні на 2,7%, сало – на 2,2%, цукор – на 1,4%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 2,4%.

Ціни (тарифи) на опалення збільшилися на 16,8%, гарячу воду – на 15,7%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті подорожчав на 18,4%, у автодорожньому – на 4,4%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 7,2%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, Інтернету – на 5,6%.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

У січні 2019р. порівняно із січнем 2018р. індекс промислової продукції становив 82,6%. 

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів обсяги промислового виробництва склали 102,7%, у переробній              промисловості – 71%.

На підприємствах із виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів обсяг промислової продукції склав 53,1%. Зменшилося виробництво вод із додаванням цукру і речовин підсолоджувальних чи ароматизуючих інших, тобто напоїв безалкогольних типу лимонаду, оранжаду (уключаючи мінеральні й газовані) на 0,8%, яловичини і телятини, свіжих чи охолоджених - туш, напівтуш, четвертин необвалених – на 13,7%, молока і вершків коагульованих, йогурту, кефіру, сметани та інших ферментованих продуктів – на 15,5%, виробів ковбасних та подібних продуктів із м’яса, субпродуктів чи крові тварин та подібних виробів і харчових продуктів на їхній основі (крім виробів ковбасних з печінки та страв готових) – на 16,7%, молока та вершків незгущених й без додавання цукру чи інших підсолоджувальних речовин жирністю більше 1%, але не більше 6%, у первинних пакуваннях об’ємом нетто не більше 2 л – на 16,8%, борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 21,8%, сиру тертого, порошкового, голубого та іншого неплавленого (крім свіжого сиру, сиру із молочної сироватки та кисломолочного сиру) – на 33,8%, масла вершкового жирністю не більше 85% – на 57,6%,

Водночас зросло виробництво олії соняшникової та її фракцій, нерафіновановиних (крім хімічно модифікованих) – у 3,2 раза, свинини свіжої чи охолодженої - туш, напівтуш (уключаючи оброблених сіллю чи консервантами для тимчасового зберігання) – на 91,7%, хліба та виробів хлібобулочних, нетривалого зберігання – на 4,6%.

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів обсяг промислової продукції склав 92,6%, у виготовленні виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності – 75,9%, у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції – 127,7%, у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – 95,8%, у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання, – 140,8%, у машинобудуванні – 105%.

У постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря випуск промислової продукції склав 99,7%.

 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Індекс сільськогосподарської продукції в січні 2019р., за розрахунками, становив 100,9% до січня 2018р., у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – 105,7%, господарствах населення – 93,4%.

За розрахунками, на 1 лютого 2019р. загальна кількість великої рогатої худоби склала 186,3 тис. голів (на 3,6% менше 1 лютого 2018р.), у т.ч. корів – 104,1 тис. (на 5,9% менше); свиней – 173,1 тис. (на 7% більше), овець і кіз – 29,8 тис. (на 1,3% менше), птиці всіх видів
3394,7 тис. голів (на 3,3% більше).

У господарствах населення утримувалося 42,7% загальної кількості великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 57%; 40,1% – свиней, 91,6% – овець і кіз та 93,1% птиці свійської.

Господарствами всіх категорій у січні 2019р. реалізовані на забій
5 тис.т сільськогосподарських тварин у живій масі, що на 6,4% більше, ніж у січні 2018р., вироблені 31,6 тис.т молока (на 1,2% менше) та 15,5 млн.шт яєць (на 2,6% більше).

Питома вага господарств населення в загальному виробництві м’яса становила 52%, молока – 38,6%, яєць – 65,8%.

 

БУДІВНИЦТВО

У січні 2019р. підприємствами області вироблено будівельної продукції на суму 66,4 млн.грн. Індекс будівельної продукції в січні 2019р. порівняно із січнем 2018р. становив 178,1%.

Порівняно із січнем 2018р. виробництво будівельної продукції зросло на 78,1%, у т.ч. з будівництва будівель – на 82,4% (житлових – на 67%,­ нежитлових – у 2 рази), інженерних споруд – на 51,8%.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переоснащення становили 85,2% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, капітальний і поточний ремонти – 6,7% та 8,1% відповідно.

У 2018р. в області прийнято в експлуатацію 97,9 тис.м2 загальної площі житлових будівель нового будівництва: 55,5% − в одноквар-тирних будинках, 44,5% – у будинках із двома й більше квартирами.

Загальна площа прийнятого в експлуатацію житла у 2018р. порівняно з 2017р. зменшилася на 17,4%. 

У міських поселеннях прийнято в експлуатацію 72,8 тис.м2 загальної площі  житла (74,4% загального обсягу), у сільській місцевості –   25,1 тис.м2 (25,6%). Обсяги прийнятого в експлуатацію житла в міських поселеннях порівняно з попереднім роком зменшилися на 27,1%,   у сільській місцевості збільшилися на 34,7%.

Крім того, у 2018р. в області прийнято в експлуатацію дачні та садові будинки нового будівництва загальною площею 5,8 тис.м2        (у 2017р. – 2,5 тис.м2).

КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

У січні–грудні 2018р. підприємства та організації області за рахунок усіх джерел фінансування освоїли 8258,3 млн.грн капітальних інвестицій, що на 17,7% більше від обсягу капітальних інвестицій у січні–грудні 2017р.

Найвагомішу частку капітальних інвестицій (98,1% загального обсягу) спрямовано в матеріальні активи.

Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 6166,5 млн.грн (74,7%).

Кредити банків та інші позики становили 371,1 млн.грн (4,5%), кошти населення на будівництво житла – 311,8 млн.грн (3,8%). За рахунок коштів державного бюджету освоєно 384,9 млн.грн (4,7%), місцевих бюджетів –  987,3 млн.грн (12%).

У структурі капітальних інвестицій за видами економічної діяльності переважало сільське, лісове та рибне господарство – 44,8% загального обсягу, на промисловість припадало 24,5%, на державне управління й оборону; обов’язкове соціальне страхування – 11,9%, будівництво – 7,5%.

Частка освоєних капітальних інвестицій підприємствами оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів склала 2,5%, підприємствами транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 2,2%.

Капітальні інвестиції в житлове будівництво зменшилися на 4% порівняно із січнем–груднем 2017р.

 

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У 2018р. експорт товарів становив 755 млн.дол. США, імпорт – 483,3 млн.дол. Порівняно з 2017р. експорт збільшився на 20,8% (на 129,9 млн.дол.), імпорт – на 8,6% (на 38,2 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 271,7 млн.дол. (у 2017р. також позитивне – 180 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту товарів порівняно з 2017р. збільшилася частка зернових культур, деревини й виробів із деревини, готових харчових продуктів. Натомість зменшилася частка насіння і плодів олійних рослин, паперу та картону, молока та молочних продуктів, жирів та олій тваринного або рослинного походження, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, текстильних матеріалів та текстильних виробів, недорогоцінних металів та виробів із них.

Обсяг експорту товарів до країн Європейського Союзу становив 304,7 млн.дол., або 40,4% від загального обсягу експорту (у 2017р. – 224,6 млн.дол., або 35,9%), та збільшився порівняно з 2017р. на 80,1 млн.дол., або на 35,7%.

Найвагоміші експортні поставки товарів серед країн ЄС здійснювалися до Нідерландів, Іспанії, Румунії, Італії, Німеччини, Польщі, Литви.

Серед інших країн світу найбільше експортувалися товари до Російської Федерації, Білорусі, Єгипту, Туреччини, Грузії, Китаю, Азербайджану, Молдови, Республіки.

Серед найбільших країн-партнерів експорт товарів збільшився до Китаю в 3,4 раза, Іспанії – у 3 рази, Азербайджану – в 1,8 раза, Єгипту – в 1,5 раза, Нідерландів – на 37,6%, Білорусі – на 32,8%, Німеччини – на 23,9%, Румунії – на 22,6%, Грузії – на 11,5%, Молдови, Республіки – на 3,2%; зменшився до Туреччини – на 25,9%, Італії – на 12,8%, Російської Федерації – на 11,1%, Польщі – на 8,8%.

У загальному обсязі імпорту товарів збільшилася частка машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, продукції хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, мінеральних продуктів, засобів наземного транспорту, крім залізничного, шкур необроблених, шкіри вичиненої, недорогоцінних металів та виробів із них. Зменшилася частка готових харчових продуктів, текстильних матеріалів та текстильних виробів, паперу та картону, полімерних матеріалів, пластмас та виробів із них.

Імпорт товарів із країн Європейського Союзу становив 215,4 млн.дол., або 44,6% загального обсягу (у 2017р. – відповідно 175,4 млн.дол. та 39,4%), та збільшився проти 2017р. на 40 млн.дол., або на 22,8%.

Серед країн ЄС найвагоміші імпортні надходження товарів здійснювалися з Німеччини, Італії, Литви, Польщі, Великої Британії, Нідерландів, Австрії.

Серед інших країн світу найбільші імпортні поставки товарів надходили з Білорусі, Російської Федерації, Китаю, США, Бразилії.

Порівняно з 2017р. імпорт товарів збільшився з Литви в 1,5 раза, Німеччини – на 35,8%, Великої Британії – на 34,4%, США – на 27,5%, Білорусі – на 19,3%, Італії – на 12,5%, Австрії – на 8,4%, Польщі – на 7,2%, Китаю – на 2,7%; зменшився з Бразилії – на 17,6%, Російської Федерації – на 6,3%, Нідерландів – на 3,4%.

У 2018р. експорт послуг становив 26,9 млн.дол. США, імпорт – 22,7 млн.дол. Порівняно з 2017р. експорт збільшився на 3,3% (на 0,9 млн.дол.), імпорт – на 13,3% (на 2,7 млн.дол.). Позитивне сальдо становило 4,2 млн.дол. (у 2017р. також позитивне – 6 млн.дол.).

У загальному обсязі експорту послуг порівняно з 2017р. збільшилася частка послуг із переробки матеріальних ресурсів, у сфері телекомунікацій, комп’ютерних та інформаційних послуг. Натомість зменшилася частка транспортних послуг.

Обсяг експорту послуг країнам Європейського Союзу становив 20,6 млн.дол., або 76,7% від загального обсягу експорту (у 2017р. – 17,7 млн.дол., або 67,9%), та збільшився порівняно з 2017р. на 3 млн.дол., або на 16,7%.

Основними партнерами в експорті послуг були Румунія, Нідерланди, США, Італія, Німеччина, Литва, Канада, Чехія, Латвія, Естонія.

Проти 2017р. зріс експорт послуг до всіх основних країн, крім Німеччини та Канади.

У загальному обсязі імпорту збільшилася частка роялті та інших послуг, пов’язаних із використанням інтелектуальної власності. Зменшилася частка послуг із ремонту та технічного обслуговування, ділових, пов’язаних із подорожами та транспортних.

Імпорт послуг від країн Європейського Союзу становив 21 млн.дол., або 92,8% (у 2017р. – відповідно 17,5 млн.дол. та 87,5%), та збільшився проти 2017р. на 3,5 млн.дол., або на 20,2%.

Основними партнерами в імпорті послуг були Велика Британія, Німеччина, Польща, Румунія, Російська Федерація, Білорусь, Литва.

Порівняно з 2017р. імпорт послуг зріс із Литви та Великої Британії, зменшився – з Німеччини, Російської Федерації, Польщі, Румунії, Білорусі.

У 2018р. в економіку Чернігівської області іноземними інвесторами із 16 країн світу вкладено 8,4 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу), унесених в економіку Чернігівської області з початку інвестування, на 31 грудня 2018р. становив 433,7 млн.дол. США.

Інвестиції надійшли з 38 країн світу. З країн ЄС з початку інвестування внесено 414,8 млн.дол. (95,6% загального обсягу акціонерного капіталу), з інших країн світу – 18,9 млн.дол. (4,4%).

До основних країн-інвесторів, на які припадає 91,5% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Велика Британія, Нідерланди, Кіпр, Швейцарія, Латвія, Туреччина, Естонія.

На промислових підприємствах області зосереджено 92% загального обсягу прямих інвестицій, на підприємствах сільського, лісового та рибного господарства  – 3,7%, у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 1,7%, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном – 0,7%, в оптовій та роздрібній торгівлі; ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів – 0,3%.

ВНУТРІШНЯ ТОРГІВЛЯ

 

Оборот роздрібної торгівлі, який включає дані щодо роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, у січні 2019р. становив 1468,4 млн.грн, що в порівнянних цінах на 1,3% більше від обсягу січня 2018р.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб) у січні 2019р. становив 968 млн.грн і в порівнянних цінах зріс проти січня 2018р. на 4,8%.

 

ТРАНСПОРТ

 

У січні 2019р. вантажооборот підприємств автомобільного транспорту становив 64,3 млн.ткм, або 90,6% від обсягу січня 2018р. Підприємствами автомобільного транспорту перевезено 118,6 тис.т вантажів, що становить 113,4% від обсягу січня 2018р.

У січні 2019р. усіма видами транспорту виконано пасажирооборот в обсязі 56,7 млн.пас.км, послугами пасажирського транспорту скористалися 6289,8 тис. пасажирів, що становить, відповідно, 93,4% та 89,2% від обсягу січня 2018р.

Послугами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) скористалися 3048,1 тис. пасажирів, що становить 93,1% рівня січня 2018р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців становили 1167,3 тис. пасажирів (92,2% до січня 2018р.).

Міським електротранспортом перевезено 3241,7 тис. пасажирів, що становить 85,8% рівня січня 2018р.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Прес–випуск

До свята 8 Березня

 

На початку березня ми традиційно зустрічаємо жіноче свято, що оспівує берегиню домашнього вогнища.

На Чернігівщині чарівна стать становить більше половини населення області (55%, або 552 тис.). Майже дві третини жінок проживає в міських поселеннях. Середній вік чернігівчанок 46 років.

Жінки живуть у середньому на 11 років довше, ніж чоловіки. Їхня очікувана тривалість життя при народженні складає 77 років. Менша тривалість життя для чоловіків – основна причина чисельної переваги жінок
(на 1000 представниць слабкої статі припадає 833 чоловіки). Проте до 38 років чисельна перевага залишається на боці чоловіків, тому дівчата мають шанс знайти свою половинку та створити сім’ю. Середній вік нареченої при вступі до шлюбу становить 31 рік, а матері при народженні першої дитини – 26 років.
І з кожним роком все більше жінок стають мамами в більш дорослішому віці.
У минулому році майже третину малюків (32%) народили жінки у віці
25–29 років, а чверть – у віці 30–34 роки.

Сучасні чернігівчанки прагнуть отримати найвищій освітній рівень. Серед студентів закладів вищої освіти дівчат майже на чверть більше, ніж юнаків, а в докторантурі та аспірантурі їх більше половини.

Свої професійні здібності жінки реалізують у різноманітних сферах суспільного життя. Традиційно вони надають перевагу зайнятості в таких галузях як освіта, охорона здоров`я та надання соціальної допомоги. Але це не заважає їм також активно займатися домашніми справами: на Чернігівщині вони очолюють переважну більшість (54%) домогосподарств області.

 

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

Про індекси споживчих цін 

на товари та послуги

 

 

 

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в січні 2019р. в області становив 100,9%, в Україні – 101%.

На споживчому ринку області в січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,7%. Найбільше подорожчали овочі (на 20,1%), на 1,2–2,9% – макаронні вироби, хліб, яйця, сири, масло, молоко та фрукти. Водночас рис знизився в ціні на 2,7%, сало – на 2,2%, цукор – на 1,4%.

Тютюнові вироби стали дорожчими на 2,4%.

 Ціни (тарифи) на опалення збільшилися на 16,8%, гарячу воду – на 15,7%.

Проїзд у залізничному пасажирському транспорті подорожчав на 18,4%, у автодорожньому – на 4,4%, проте паливо та мастила знизилися в ціні на 7,2%.

Вартість місцевого телефонного зв’язку зросла на 17,7%, поштових послуг – на 14,3%, Інтернету – на 5,6%.

Головне управління статистики у Чернігівській області

Прес–випуск

Заробітна плата в області

у 2018 році

На підприємствах, в установах та організаціях Чернігівської області
у 2018 році було зайнято понад 184 тис. штатних працівників. На оплату їхньої праці спрямовано 15481 млн. грн. Номінальна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника становила 6995 грн (в Україні – 8865 грн), що на 24,1% більше, ніж у 2017 році.

Реальна заробітна плата (з урахуванням змін споживчих цін) за рік зросла на 11,7%.

За видами економічної діяльності, де сконцентрована основна частка зайнятих працівників області, середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників у 2018 році становила: у сільському господарстві –
7912 грн, у промисловості – 7537 грн, в освіті – 6446 грн, в охороні здоров’я –5121грн.

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у 2018 році

Про надання населенню області

субсидій у грудні 2018 року 

 

У 2018 році за державною допомогою на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг до органів соціального захисту населення звернулося 389 тис. домогосподарств Чернігівської області. Відділами субсидій було задоволено 83% звернень.

У грудні 2018 року субсидії на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг отримували 40% домогосподарств області. Середній розмір такої допомоги, призначеної на одну родину, становив 679 грн, що на 39% менше, ніж у грудні 2017 року.

 Крім того, у 2018 році 36,8 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Середній розмір допомоги у грудні 2018 року в розрахунку на одне домогосподарство становив 2625 грн, що на 36% більше, ніж у грудні 2017 року.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Про надання населенню області

субсидій у грудні 2018 року 

 

У 2018 році за державною допомогою на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг до органів соціального захисту населення звернулося 389 тис. домогосподарств Чернігівської області. Відділами субсидій було задоволено 83% звернень.

У грудні 2018 року субсидії на утримання житла та оплату житлово-комунальних послуг отримували 40% домогосподарств області. Середній розмір такої допомоги, призначеної на одну родину, становив 679 грн, що на 39% менше, ніж у грудні 2017 року.

Крім того, у 2018 році 36,8 тис. домогосподарств області було призначено субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Середній розмір допомоги у грудні 2018 року в розрахунку на одне домогосподарство становив 2625 грн, що на 36% більше, ніж у грудні 2017 року.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

Про індекси споживчих цін на товари та послуги

За розрахунками Держстату, показник рівня інфляції в грудні 2018р. в області становив 100,5%, в Україні – 100,8%; за 2018 рік в області –109,6%,    в Україні – 109,8%.

На споживчому ринку області в грудні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%. Найбільше (на 15,1%) підвищилися в ціні овочі, на 1%–3,5% – олія соняшникова, сири, цукор, риба та продукти з риби, молоко та хліб. У той же час масло подешевшало на 1,4%, яйця – на 0,2%.

Тютюнові вироби зросли в ціні на 1,6%.

Проїзд в автодорожньому транспорті подорожчав на 2,3%, в той же час паливо та мастила знизилися в ціні на 5,5%.

Мобільний зв’язок став дорожчим на 1,7%, Інтернет – на 1%.

За 2018 рік зростання цін на продукти харчування та безалкогольні напої становило 7,6%. При цьому найбільше (на 24,3% та 19,6% відповідно) подорожчали хліб та овочі, на 5,3%–14,5% – молоко, сири, масло, продукти переробки зернових, макаронні вироби, м’ясо та м’ясопродукти, риба та продукти з риби. Водночас яйця стали дешевшими на 12,7%, фрукти – на 10,9%, цукор – на 7,2%, олія – на 0,7%.

Тютюнові вироби зросли в ціні на 28,4%, алкогольні напої – на 9,2%.

Ціни (тарифи) на природний газ підвищилися – на 22,9%, утримання будинків та прибудинкових територій – на 14,8%, каналізацію – на 13,3%.

Послуги зв’язку стали дорожчими на 15%, освіти – на 14,7%, охорони здоров’я – на 9,3%. У сфері транспорту ціни зросли на 9,5%.

 

Головне управління статистики у Чернігівській області

 

 

 

https://legalaid.gov.ua/