back

Відшкодування моральної шкоди

17 грудня 2020

   Однією із загальноприйнятих класифікацій завданої шкоди  у законодавстві України є її поділ на матеріальну та моральну. Із визначенням та доказуванням матеріальної шкоди, зазвичай, проблем не виникає, бо вона являє собою збитки чи втрати, яких уже зазнала особа.

 

  А ось моральна шкода є не такою очевидною, бо вона є нематеріальною, а тому і являє собою поняття оціночне, тому у кожному конкретному випадку трактується по-своєму.

 

   Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

  • у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
  • у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;
  • у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
  • у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

 

   Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

 

   Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.

 

  Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю.

 

  Окрім того, статтею 23 Цивільного кодексу України допускається відшкодування моральної шкоди ще й шляхом вчинення дій немайнового характеру, таких як спростування недостовірної інформації, публічне вибачення тощо.

 

   За отриманням консультацій та захистом своїх прав можна звернутися до Прилуцького бюро правової допомоги,  вул.Гімназична, 94, м.Прилуки (04637)-5-07-70,  а також за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103. Скористайся правничою вікіпедією WikiLegalAid : https://wiki.legalaid.gov.ua;

 

https://legalaid.gov.ua/