back

ВИКОНАННЯ РОБІТ НА ВИСОТІ: ОХОРОНА ПРАЦІ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ НА ВИСОТІ, ПРАВИЛА ТА НОРМАТИВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

29 вересня 2020

1. Що належить до робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи, при виконанні яких працівник перебуває на відстані менше 2 м від межі неогороджених зовнішніх або не перекритих внутрішніх перепадів по вертикалі 1,3 м і більше від робочої поверхні (ґрунту, перекриття, робочого настилу), а також роботи на похилій робочій поверхні незалежно від відстані від межі перепадів по вертикалі та наявності огородження.

Основним засобом захисту, що запобігає падінню з висоти, є захисне огородження перепадів по вертикалі або перекриття робочим настилом внутрішніх прорізів робочої поверхні, а допоміжним — безлямковий запобіжний пояс, який за функціональним призначенням використовують лише для підтримування працівника.

2. Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті

Задля «встановлення єдиного порядку організації і виконання робіт на висоті» було розроблено Правила охорони праці при роботі на висоті, затверджені наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62 (НПАОП 0.00-1.15-07; далі — Правила).

Правила виконання робіт на висоті та всі інші нормативно-правові акти з охорони праці до робіт на висоті відносять роботи на висоті понад 1,3 м.

У нормативних документах міжнародної організації праці під роботами на висоті розуміють роботи на рівні або нижче рівня поверхні землі, з якого може потрапити під дію травми, зокрема підйом і спуск з такого місця.

До таких робіт належать:

• роботи на риштуваннях і помостах;

• у кузові транспортного засобу;

• стаціонарних платформах і колисках;

• на сцені або естакаді (наприклад, під час концерту, зйомки);

• поруч з виїмками (котлованами, траншеями, колодязями), а також у разі використання для доступу опори або каната.

При цьому до робіт на висоті не відносять переміщення по стаціонарних драбинах (сходових маршах).

Розглянемо вимоги окремих розділів та підпунктів Правил і порівняємо їх з вимогами інших нормативних актів.

Розділ 6.4

У Правилах є розділ 6.4 «Вимоги безпеки під час виконання робіт з колисок будівельних і тих, що навішуються на гак крана». Але згідно з частиною четвертою підпункту 7.5.28 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 18.06.2007 № 132 (НПАОП 0.00-1.01-07), такий спосіб виконання робіт дозволяється за умови використання спеціальних колисок і розроблення проекту виконання робіт, який установлює порядок проведення робіт і заходи щодо здійснення безпечного виконання цих робіт, а також підлягає експертизі з питань охорони праці.

Устаткування для підіймання людей або людей і вантажів, в тому числі таке, де є ризик падіння з висоти понад три метри, передбачено Переліком типів машин, до яких застосовується процедура оцінки відповідності машини вимогам Технічного регламенту безпеки машин (п. 17 додатка 9 до Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 № 62).

Підпункт 7.2.1

Підпунктом 7.2.1 Правил встановлено: «До початку проведення робіт на даху споруд необхідно виконати передбачені нарядом заходи безпеки, в тому числі: відгородити щитами, канатами тощо діючі електромережі та електроустаткування, що знаходяться на відстані 2,5 м і ближче до місця проведення робіт та вивісити на огорожі відповідні знаки та плакати безпеки...».

Однак допустима відстань людини у будь-якому можливому її положенні та інструментів і пристосувань, які вона використовує, від тимчасових огорож до струмопровідних частин, що перебувають під напругою до 1 кВ, визначена як 0,6 м (пп. 2.3.3, таблиця 2.3 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.1998 № 4; НПАОП 40.1-1.21-98).

А допустима відстань від будівельної машини (вантажопідіймального, землерийного, бурильного та інших механізмів) або від її підіймальної (висувної) частини, а також робочого органу або вантажу, що підіймається, в будь-якому положенні до вертикальної площини, утворюваної проекції на землю найближчого проводу, що перебуває під напругою повітряної наземної лінії електропередачі змінного струму, — 1 м. Більш безпечним є проведення робіт біля знеструмлених струмопровідних частин.

Підпункт 7.7.3

Згідно з підпунктом 7.7.3 Правил інвентарні риштування мають бути завширшки не менше 0,6 м із робочим проходом на них не менше 0,5 м, але відповідно до підпункту 6.2.3 ДБН А.3.2-2-2009 — ширина одиночних проходів до робочих місць і на робочих місцях має бути не менше ніж 0,6 м.

Підпунктом 7.10.6.3.7 Правил встановлені такі вимоги: «При виконанні робіт на висоті 3 м і більше з приставних драбин, які неможливо закріпити за елементи конструкції, спорудження тощо застосовують бокові відтяжки, зачеплені за верхню щаблину драбини (технологічні отвори у верхній частині драбини). Відтяжки розташовують паралельно площини спорудження, під кутом не менше 45° відносно вісі тятиви драбини і кріплять знизу до природних (штучних) опор. Перед установкою драбини в робоче положення за її верхню щаблину кріпиться страхувальний канат і відтяжки. При підйомі й виконанні роботи з драбини працівник забезпечує власну безпеку (самострахування) за допомогою затискача (вузла, що самозатягується), закріпленого через карабін до страхувального вузла зачеплення поясу запобіжного лямкового або за допомогою страхувального каната, що утримується іншим працівником».

Хоча у такому випадку більш безпечним є проведення робіт із використанням засобів підмощування (риштовання, помосту). Крім того, згідно з підпунктом 7.3.28 ДБН А.3.2-2-2009 приставні драбини без робочих площадок дозволяється використовувати тільки для переходу між окремими ярусами будівлі, що будується, і для виконання робіт, що не потребують від виконавця упору в конструкції будівлі; роботи на приставних драбинах допускаються тільки у виняткових випадках — під час аварії, якщо вона створює небезпеку для життя людини та руйнування устаткування (для проведення робіт на висоті мають використовуватися більш безпечні автомобільні підіймачі).

До  виконання  робіт на висоті допускаються особи,  не молодше 18 років та які пройшли:

  • професійний добір відповідно до Переліку робіт,  де є потреба у професійному доборі;
  • медичний огляд  відповідно  до  вимог  Положення про медичний огляд  працівників   певних   категорій;
  • спеціальне навчання  та  перевірку  знань  з  охорони   праці відповідно  до  вимог  Типового  положення  про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони  праці;
  • навчання та перевірку знань з протипожежної безпеки осіб, які виконують вогневі роботи,  відповідно  до  вимог Правил  пожежної безпеки  в  Україні.

       На кожному підприємстві залежно від місцевих умов і особливостей  виробництва роботодавець затверджує наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за  нарядами-допусками. Роботи, не  передбачені  цим  переліком, виконуються за розпорядженнями осіб, яким надано право видачі нарядів.

     Форма наряду-допуску для виконання робіт на висоті наведена у додатку 2 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті. Роботи на висоті  виконуються за іншими нарядами, передбаченими чинним законодавством, якщо до них уключені вимоги безпеки під час виконання відповідних робіт на висоті згідно з цими Правилами.

       Перед нарядом або розпорядженням обов’язково  проводиться цільовий інструктаж, зокрема, роз’яснюються питання, у тому числі:

  • способи безпечного виконання робіт;
  • порядок підходу до робочого місця та виходу з нього;
  •  стан робочого місця;
  • порядок користування засобами страхування;
  • порядок і місце установки вантажопідіймальних засобів;
  • способи безпечного переходу з одного робочого місця на інше;
  • методи установки або знімання елементів конструкції, будівлі тощо;
  • забезпечення необхідними умовами праці на робочому місці (освітленість, температура, вологість повітря, шум,  вібрація  тощо);
  • стан риштувань, площадок, драбин, огороджень, опорних та страхувальних канатів тощо;
  • необхідність застосування засобів індивідуального захисту (касок, запобіжних поясів тощо);
  • порядок застосування верхолазного спорядження та страхувальних  засобів  під час виконання робіт у безопорному просторі.

         Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від видів робіт, що виконуються.

     Працівники, які виконують роботу на висоті, зобов’язані: знати і  виконувати вимоги цих Правил, інших нормативно-правових актів та інструкцій з охорони праці, що стосуються їх робіт чи професій; дбати про особисту безпеку, а також про безпеку оточуючих людей під час виконання будь-яких робіт; виконувати роботи із застосуванням касок, запобіжних поясів, інших засобів індивідуального та колективного захисту; проходити в установленому порядку медичний огляд. Не дозволяється виконувати роботи на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру 10 м/с і більше, при ожеледиці, грозі або тумані, який затрудняє видимість в межах фронту робіт, а також у  нічний  час  при  недостатній  освітленості та якщо температура повітря вище плюс 35 град. С або нижче мінус 20 град. С. Невідкладні роботи  на  висоті  в  більш  складних  погодних умовах (при інших температурах тощо) виконуються за рішенням роботодавця. При цьому в ПВР слід передбачити додаткові заходи безпеки, що відповідають цим умовам.

 

Шановні страхувальники! Дотримуйтесь вимог законодавства про працю та правил з охорони праці.

Пам’ятайте! Найкращий працівник – здоровий працівник! Подбайте про його безпеку під час виконання трудових обов’язків!  Це економічно вигідно для Вас!

Не втрачайте імідж дбайливого роботодавця!

 

 

Прилуцьке відділення управління

виконавчої дирекції Фонду  соціального

страхування України в Чернігівській області

 

 

 

https://legalaid.gov.ua/